https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Nie mają gdzie zaparkować, bo zrobili im płatny postój

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Mieszkańcy bloków przy ul. Lelewela w Tarnowie są oburzeni. Poszerzona strefa płatnego parkowania dotarła na ich osiedle

77-letni Włodzimierz Robak mieszka w bloku przy ul. Lelewela w Tarnowie. Bezpośrednio przy budynku nie ma żadnych miejsc parkingowych. Dlatego od wielu lat swój samochód, podobnie jak inni mieszkańcy, zostawiał na parkingu przy sąsiedniej ulicy Pułaskiego. - Parkowaliśmy tu za darmo i nie było większego problemu - mówi Włodzimierz Robak.

Od 1 czerwca w Tarnowie została poszerzona strefa płatnego parkowania. Za darmo nie wolno już stać m.in. przy Pułaskiego.
Spotkało się to z wielkim wzburzeniem mieszkańców bloków nr 10, 12, 14 przy ul. Lelewela, którzy zostali pozbawieni darmowego parkingu w pobliżu swoich mieszkań. - Nie mamy teraz gdzie postawić swoich samochodów w ciągu dnia, a nikogo nie stać na to, żeby wydawać kilkadziesiąt złotych codziennie - zaznacza Włodzimierz Robak.

Podobnego zdania jest 82- letni Tadeusz Mleczko, który również mieszka w bloku przy ul. Lelewela. Uważa, że miasto powinno wcześniej mieszkańców poinformować o wprowadzeniu takich zmian. - Jestem już osobą starszą, a muszę teraz szukać darmowych miejsc daleko od bloku. Jest to dla mnie uciążliwe - zaznacza 82-latek.

Włodzimierz Robak postanowił zaryzykować i stawia samochód po drugiej stronie parkingu. Tyle że tu znak wyraźnie mówi o tym, iż bezpłatny postój jest tylko przez pierwszych 15 minut.- Byli już u mnie nawet strażnicy miejscy, no ale nie mogli mi udowodnić, że parkuję dłużej niż kwadrans - tłumaczy 77-latek.

W imieniu mieszkańców zwróciliśmy się w tej sprawie do Targowisk Miejskich w Tarnowie, które odpowiadają za strefę płatnego parkowania. Dyrektor instytucji twierdzi, że przy ul. Lelewela wprowadzono opłaty ze względu na to, iż wiele osób zajmowało tu stanowiska parkingowe na całe dnie. Podjeżdżali tylko po to, by wsiąść do autobusu (w pobliżu znajduje się dworzec). - Najczęściej dotyczy to osób, które pracują w Krakowie - podkreśla Jacek Chrobak dyrektor Targowisk Miejskich.

Dodaje jednak, że jest wyjście z tej sytuacji. Dla mieszkańców bloków przy ul. Lelewela proponuje specjalny abonament parkingowy. - To koszt 12 zł na cały rok. Kwit wydawany jest od ręki u nas w siedzibie przy ul. Najświętszej Marii Panny 3. Wystarczy przynieść dowód osobisty i dowód rejestracyjny pojazdu - przekonuje. Mieszkańcy są już usatysfakcjonowani, bo ich problem zostanie rozwiązany. Żałują, że wcześniej o takiej możliwości ich nie powiadomiono.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rychu
Rzeczywiście bałwanieniem do kwadratu jest oczekiwanie, że w gospodarce rynkowej "rząd powinien zrównać pensje Polaków z tymi na zachodzie"

Tylko analfabeta funkcjonalny tak może pojmować kapitalizm.

Czy ignoranci ekonomiczni chcieli by, aby rząd poprzez rozporządzenia określał wysokość wynagrodzenia np. w prywatnej firmie funkcjonującej w Tarnowie ?

Jednak miał rację poeta C.K. Norwid pisząc, że: "...Polacy są wspaniałym narodem i bezwartościowym społeczeństwem...."
E
Ewa
Opinie wyrażane na tym forum przez niektórych są zdumiewające.

Od przemian ustrojowych minęło ponad 25 lat, ale homo sovieticus w polskim społeczeństwie nie zaginął.

Postawę życiową homo sovieticus (z łacińskiego – człowiek radziecki) tak opisał Josif Brodski: cyt.: „....Człowiek wschodu (homo sovieticus) za wszystkie swoje niepowodzenia obwinia innych, a to współpracowników, a to w końcu państwo.

Człowiek zachodu przyczyn swoich klęsk szuka w sobie, we własnych błędach i ułomnościach i w pracy nad sobą widzi swoją szansę....“
L
Liks
Jak ktoś ma wysoką komunistyczną emeryturkę to powinno być go stać na płacenie za parking. A swoją drogą każdy Polak jeśli będzie godnie zarabiał (a dlaczego to rząd PO nie zrównał pensji Polaków z tymi na zachodzie ?) zapłaci również i za parking - problemów nie będzie !!!
R
Rychu
A jaki tytuł prawny mają mieszkańcy do tej działki gruntu ?
W
Wujek
Pazerny won z Tarnowa! Koniec szabrowania i pasienia sie na koszt podatników!
Adam
Jakim prawem mieszkańcy bloku mają płacić abonament roczny ? bo co, rozsądnemu już brakuje pieniędzy na pensje dla doradców ? Uważam, że mieszkańcy nie powinni płacić ani grosza, jest to po prostu zwykły bandytyzm i do tego to głupkowate tłumaczenie , podjeżdżali i parkowali ci co później jechali autobusami do Krakowa, ten dyrektor to jakiś idiota, albo mieszkańców uważa za idiotów.
R
Rychu
Cwaniactwem to jest parkowanie prywatnych samochodów na cudzym terenie.
Polacy ciągle uważają, że "się należy" za darmo....
Trzeba własnym staraniem i na własny koszt zorganizować sobie miejsce postojowe samochodu, a nie pasożytować na cudzym.
A "po równo" to już kiedyś było.....
g
gniewko_syn_ryba
"czy jest to fair aby mieszkańcy płacili za postój przy swoim bloku" jesty chybiony. Bo postój przy bloku, jeśli to teren publiczny, NIE jest wyłączną własnością jego mieszkańców tylko wszystkich i każdy ma prawo z niego korzystać na takich samych zasadach. Gdyby mieszkańcy sobie ten postój wykupili, to co innego, tylko wtedy musieliby utrzymywać go z własnych pieniędzy... ;)

Powaliło mnie natomiast uzasadnienie wprowadzenia strefy "ze względu na to, iż wiele osób zajmowało tu stanowiska parkingowe na całe dnie"... Otóż jeżeli samochód jest zaparkowany zgodnie z przepisami, to może sobie stać do końca świata i jeden dzień dłużej, i nikomu nic do tego (oczywiście jeśli nie stoi na miejscu gdzie parkowanie jest ograniczone czasowo). Takie uzasadnienie jest zatem oczywiście bezprawne (ustawa o drogach publicznych nie przewiduje takiego powodu wprowadzania strefy) dlatego na miejscu mieszkańców zaskarżyłbym władze miasta.
t
tarnowianka
Marc, nim zaczniesz oceniać starszych ludzi zastanów się nad tym czy jest to fair aby mieszkańcy płacili za postój przy swoim bloku! Nie uważasz, że jest to zwykłe cwaniactwo i rozbój w biały dzień ?! To wobec tego wprowadżmy opłaty w całym Tarnowie- tak, żeby było po równo! Nie wiesz o tym, że konstytucja gwarantuje ludziom równe prawa ? A jeśli jesteś taki "światowy " to sprawdź sobie opłaty w innych miastach a potem pluj jadem !
D
Dragon
Owszem abonament mieszkańca przysługuje tym co są tam zameldowani i są wpisani w dowód rejestracyjny pojazdu jednak jeśli ktoś wynajmuje mieszkanie (a nie jest zameldowany na mieszkaniu) lub ma samochód np rodziców (nie jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu) to nie ma prawa otrzymać abonamentu M mieszkańca strefy płatnego parkowania
a jak ktoś chce jechać autobusem do Krakowa to zaparkuje ulicę dalej i dalej będą zabierać miejsca parkingowe
M
Marc
Najpierw zrobić wielką aferę, a potem okazuje sie, że rozwiązanie jest proste jak drut i tanie. To nawet ja, który w Tarnowie bywam kilka razy do roku u rodziny wiem, że za 12 zł mieszkańcy mogą mieć roczny abonament na parkowanie.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska