Film ma relacjonować wydarzenia sprzed stu lat, w przededniu ogłoszenia przez Tarnów przynależności do państwa polskiego, co nastąpiło 30 października 1918 roku. Już dzień później rozbrojono żołnierzy garnizonu austriackiego stacjonującego w mieście.
Zdjęcia do 25-minutowego filmu kręcono już w Sękowej, Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, Kasinie i Brzesku. Teraz pora na Tarnów. Warunkiem zagrania w planowanych tu scenach jest wcześniejsze przysłanie mailem swego zdjęcia w stroju historycznym na: niepodleglosc18film@gmail. com i otrzymanie potwierdzenia. - Zaproszenie jest skierowane do przedstawicieli obojga płci. Wiek nie ma znaczenia. Sceny będziemy kręcili na schodach tarnowskiego ratusza oraz na rynku i przy ul. Katedralnej - mówi reżyser Marek Kołdras.
Część statystujących mężczyzn zagra również w ratuszu, gdzie przewidziano rekonstrukcję obrad ówczesnej rady miejskiej. W filmie zostaną wykorzystane komentarze historyków przełomu XIX i XX stulecia oraz ekspertów.
„Niepodległość 18” jest ostatnim z serii filmów dokumentalnych na temat I wojny światowej we wschodniej Małopolsce. Pierwszym był „Łowczówek 14”, opowiadający o słynnej bitwie polskich legionistów, która rozegrała się między 22 a 25 grudnia 1914 roku. Druga produkcja - „Operacja 15” przybliżała realia największej operacji militarnej I wojny światowej, która rozegrała się między Gorlicami a Tarnowem w maju 1915 roku.
Partnerami produkcji są Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz tarnowski magistrat.
Już wiadomo, że film „Niepodległość 18” zostanie pokazany nie tylko w Tarnowie, ale również w Dąbrowie Tarnowskiej, Tuchowie, Ciężkowicach czy Brzesku.
KONIECZNIE SPRAWDŹ: