Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: nowa siedziba muzeum w Rynku już gotowa

Andrzej Skórka
Roboty budowlane w kamienicy już się skończyły. Wkrótce zbiory będą przeprowadzane. Rolę galerii pełnić mają m.in. piwnice
Roboty budowlane w kamienicy już się skończyły. Wkrótce zbiory będą przeprowadzane. Rolę galerii pełnić mają m.in. piwnice Andrzej Skórka
Za kilka dni rozpocznie się wielka przeprowadzka Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Do pozyskanej niedawno kamienicy przy Rynku przeniesione zostaną m.in. tysiące eksponatów z muzealnych magazynów. Tarnów zyska jednocześnie nowe atrakcje turystyczne, bo powiększona placówka będzie mogła lepiej eksponować swoje zbiory.

Dobudowywanie jednej kondygnacji do kamienicy dawnego internatu tarnowskiego "Plastyka" i adaptacja całości do potrzeb muzeum już się zakończyły. By podziwiać efekty, potrzeba jednak jeszcze nieco cierpliwości. - Połowa roku może nam upłynąć na przeprowadzce - uprzedza Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

W budynku pod adresem Rynek 3 znaleźć się ma cała muzealna administracja, a także bogate w eksponaty magazyny. Na tym nie koniec, bo kamienica dysponuje obszernymi, efektownymi piwnicami. Znaczna ich część funkcjonować będzie jako galeria wystaw. Powstanie również tzw. "część klubowa", świetnie nadająca się na przykład na spotkania choćby słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Po opróżnieniu biur oraz magazynów, zupełnie nowe oblicze odsłoni obecny gmach główny muzeum, czyli kamienice przy Rynku 20-21. - Uwolnimy tu jedną wielką przestrzeń wystawienniczą, w tej chwili poprzegradzaną meblami i drzwiami - mówi dyr. Szpunar. Dodaje, że i tym wnętrzom przydałby się gruntowny remont. W przypadku braku odpowiednich funduszy, skończy się przynajmniej na remoncie doraźnym.

Jakie atrakcje pokaże muzeum w nowych salach ekspozycyjnych? Szczegółów kierownictwo placówki nie chce jeszcze w tej chwili zdradzić. Wszystko zależy od budżetu oraz tego, czy uda się zdobyć pieniądze na ciekawe projekty. Bardzo prawdopodobne jest jednak otwarcie pierwszej stałej ekspozycji poświęconej dziejom Tarnowa - od prehistorii do dziś.

Placówka ma zamiar zachęcać turystów do zwiedzania m.in. nowocześnie zaaranżowanymi ekspozycjami przedmiotów pochodzących z licznych znalezisk archeologicznych.

Frekwencja przekroczyła 100 tys.
Koniec remontu kamienicy przy Rynku to finał modernizacji placówki trwającej kilka lat. Wcześniej rewaloryzację przeszedł już Ratusz oraz Muzeum Etnograficzne. W minionym roku wszystkie oddziały muzeum odwiedziło 105 tysięcy osób. Placówka wciąż mocno angażuje się w zachęcanie najmłodszych do poznawania historii. Dowodem choćby 400 lekcji muzealnych przeprowadzonych w ub.r. W tym samym czasie muzeum zorganizowało w swoich oddziałach 20 wystaw. Kolejnych 19 prezentowano zarówno w innych miastach całego kraju - m.in. w Krakowie i Warszawie, jak i za granicą - na Ukrainie i Węgrzech. Spośród imprez największą popularnością cieszy się turniej rycerski w Dębnie i konkurs Malowana Chata.

Moda w przedwojennym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska