Tarnów. Nowy dworzec autobusowy dzięki Aglomeracji Tarnowskiej i unijnemu dofinansowaniu? Miasto wytypowało działkę

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Przez lata dworzec autobusowy w Tarnowie mieścił się w rejonie skrzyżowania ul. Dworcowej i Krakowskiej. Działka z dworcem została jednak przed 10 laty sprzedana prywatnemu właścicielowi. Ten ma inny pomysł na zagospodarowanie tego miejsca i od kwietnia autobusy już się tu nie zatrzymują
Przez lata dworzec autobusowy w Tarnowie mieścił się w rejonie skrzyżowania ul. Dworcowej i Krakowskiej. Działka z dworcem została jednak przed 10 laty sprzedana prywatnemu właścicielowi. Ten ma inny pomysł na zagospodarowanie tego miejsca i od kwietnia autobusy już się tu nie zatrzymują Paweł Chwał
Budowa nowego dworca autobusowego w Tarnowie to jedno z zadań, na realizację którego zawiązane niedawno Stowarzyszenie Aglomeracja Tarnowska mogłoby pozyskać unijne pieniądze z puli Zintegrownych Inwestycji Terytorialnych. Pomysł jest pilny, gdyż po tym, jak prywatny właściciel zamknął dotychczasowy dworzec, autobusy wykonujące kursy lokalne, krajowe i międzynarodowe, muszą zabierać pasażerów z zastępczych lokalizacji.

Aglomeracja Tarnowska szansą dla nowego dworca autobusowego w Tarnowie

Z propozycją budowy regionalnego dworca autobusowego w Tarnowie wyszedł prezydent Roman Ciepiela już podczas organizacyjnego spotkania nowo zawiązanego stowarzyszenia Aglomeracja Tarnowska. Przystąpiły do niego Tarnów, Dąbrowa Tarnowska, powiat tarnowski i 15 podtarnowskich gmin.

- Wydaje się, że budowa dworca to projekt ponadlokalny, który idealnie wpisuje się w założenia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i z uzyskaniem na niego dofinansowania nie powinno być problemów - mówi Roman Ciepiela.

Pieniądze w ramach ZIT mogą być przeznaczone m.in. na rozwój zrównoważonego transportu w mieście i gminach ościennych. Jednym z jego elementów składowych mogłoby być wybudowanie dworca z prawdziwego zdarzenia, na którym mogłyby się zatrzymywać autobusy i busy dowożące mieszkańców podtarnowskich gmin do Tarnowa. Służyłby on również obsłudze komunikacji krajowej i międzynarodowej. Przewoźnicy, po tym jak dotychczasowy dworzec został wyłączony z użytkowania, zatrzymują się obecnie w dwóch różnych miejscach – na węźle przesiadkowym przy Kochanowskiego i na pętli obok parkingu piętrowego Park&Ride przy ul. Do Huty – po drugiej stronie torów kolejowych.

Przy parkingu P&R miasto posiada sporą działkę, która – jak twierdzi prezydent – nadaje się idealnie na na to, aby wybudować na niej nowy dworzec autobusowy. Jej atutem jest przede wszystkim lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP, a wiadomo, że sporo osób przesiada się w Tarnowie właśnie na pociąg.

- Nie mam złudzeń co do tego, że temat reaktywacji dworca w dotychczasowym miejscu jest nierealny. To prywatny teren, a jego właściciel ma inne plany co do niego. Musimy szukać innej alternatywy, a działka obok Park&Ride wydaje się najlepszym rozwiązaniem – tłumaczy Roman Ciepiela.

Pomysłów będzie więcej. Potrzebny będzie kompromis

To na razie propozycja zgłoszona ustnie przez prezydenta podczas spotkania samorządowców, ale wiele wskazuje na to, że pójdzie za nią również formalny wniosek. Konkretne propozycje tego, jakie inwestycje mogłyby zostać zrealizowane w ramach Aglomeracji Tarnowskiej, członkowie stowarzyszenia mają przedstawić w sierpniu, podczas kolejnego spotkania.

- Dworzec jest oczywiście bardzo potrzebny i korzystaliby z niego na pewno również mieszkańcy naszej gminy, ale przypuszczam, że propozycji zadań, które mogłyby zostać zrealizowane przy udziale środków unijnych, będzie dużo, dużo więcej – komentuje Sławomir Wojtasik, zastępca wójta gminy Tarnów.

Obawia się, że może być kłopot z tym, aby wybrać te najważniejsze z punktu widzenia regionu, gdyż każdy będzie optował za własnymi. - Na pewno konieczne będzie wypracowanie kompromisu, które zadania zgłaszamy do ZIT, a które będą musiały poczekać. Wszystkich nie uda się zrealizować – dodaje Wojtasik.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
"NASZ DOM TARNÓW" Cel działania

1. Inspirowanie i popieranie działań zmierzających do gospodarczo- ekonomicznego rozwoju Tarnowa 2. Promocja miasta Tarnowa na zewnątrz 3. Wspieranie inicjatyw w dziedzinie kultury i sztuki służących rozwojowi społeczności lokalnej, 4. Popularyzacja systemu etyki urzędniczej i politycznej 5. Podnoszenie świadomości społecznej w zakresie rozwoju samorządu lokalnego 6. Wspieranie działań prozdrowotnych 7. Organizowanie przedsięwzięć edukacyjnych 8. Kształtowanie pozytywnych wzorców społeczeństwa obywatelskiego 9. Promocja stowarzyszenia i jego członków w kręgach nauki, kultury i biznesu

PREZES Mieczysław Bień.

Zdzisław Janik SEKRETARZ

I to chyba wszystko wyjaśnia
S
Sylwia
To po co sprzedał stary dworzec wraz z działką?? Żeby teraz wybudować nowy??? I to w tak beznadziejnym miejscu?? Żeby dojść do niego trzeba przejść cały teren PKP, tak samo w drugą stronę, żeby dojść do Centrum. I to jest skrót- dodam. Bo dostać się tam właściwą droga to jest porażka. Kursuje tam autobus , linia 34, jeden kurs co godzinę, który nie pokrywa się odjazdami autobusów dalekobieżnych. Nie masz samochód to leżysz. Nieć ten Ciepiela zejdzie z tego Urzędu I więcej syfu w Tarnowie nic juz nie robi. Najwyższą porą zejść ze stołka i zachować resztki przyzwoitości. Mądel kupił dworzec, prawnicy nie zabezpieczyli umowy, żeby dworzec był tam gdzie był na zawsze i tak to wygląda. Urząd Miasta widać jakie ma Papugi.... co się dziwić, jaki Gospodarz, taki urząd i jego świta.... porażka!!!
Dodaj ogłoszenie