FLESZ - Jedna ładowarka do tabletów i smartfonów?

Nowy rok akademicki w PWSZ w Tarnowie rozpoczęty
W budynkach tarnowskiej PWSZ znów jest tłoczno i gwarno. Studenci po wakacjach i przerwie związanej z nauką zdalną, wracali w mury uczelni z uśmiechami na twarzach, stęsknieni za rówieśnikami i... zajęciami stacjonarnymi. Na korytarzach czuć zapach kawy, herbaty czy świeżych drożdżówek, bo po miesiącach przerwy zaczął też działać sklepik i uczelniana stołówka.
- Cieszymy się, ale troszkę jest stres, bo choć już studiujemy drugi rok, to przez tą zdalną naukę czujemy się jak na pierwszym. Przed chwilą widziałam się ze znajomymi z naszej grupy i połowy tych osób nie znałam, gdyż nie mieliśmy do tej pory wspólnych zajęć na uczelni– mówi Monika Mróz, studentka administracji.
Uczelnia do pracy wróciła w pełnym wymiarze, choć część wykładów, w których uczestniczy najwięcej osób, prowadzonych jest online.
- Wynika to raz z kwestii bezpieczeństwa, dwa, że mamy naprawdę dużą liczbę studentów i powoli zaczyna nam brakować pomieszczeń. Cieszymy się, że wróciliśmy w mury uczelni. Wykorzystujemy ten czas nie tylko na naukę, ale też na odbudowywanie więzi, które przez tą zdalną naukę się trochę rozluźniły – przyznaje Piotr Kopa, rzecznik prasowy PWSZ w Tarnowie.
Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko wróciło do normy, to pandemia i obowiązujące obostrzenia nie dają o sobie zapomnieć. Studenci na uczelni mają przebywać w maskach, a przed drzwiami ustawione zostały płyny do dezynfekcji rąk.
Szczepienia przeciw COVID-19 nie są obowiązkowe
Na zajęcia odbywające się na terenie kampusu są wpuszczeni wszyscy, bez podziału na zaszczepionych i niezaszczepionych. Rektor PWSZ już miesiąc temu zaapelowała do studentów i pracowników o przestrzeganie zasad sanitarnych oraz by pamiętali o tym, że szczepionka przeciw COVID-19 daje możliwość wyhamowania zachorowań.
Sporo studentów PWSZ już się zaszczepiło. Największy odsetek zaszczepionych jest na kierunkach „medycznych”: pielęgniarstwie i fizjoterapii.
- Studenci z tych kierunków odbywają wiele zajęć w placówkach ochrony zdrowia, a brak szczepienia może uniemożliwić im uczestnictwo w takowych. Wynika to jednak wyłącznie z decyzji dyrektorów tych placówek – podkreśla Piotr Kopa.
W sumie w tarnowskiej PWSZ w nowym roku akademicki naukę zacznie ponad 4 tysiące studentów. Przyjmowani są także kolejni, bo rekrutacja uzupełniające na kilka kierunków nadal trwa.
1 października nauka rozpoczęła się także w Tarnowskiej Szkole Wyższej przy ulicy Mościckiego. Z kolei w
Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej przy ul. Waryńskiego pierwsze zajęcia zaplanowano na 8 października.
Bądź na bieżąco i obserwuj