Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: pielęgniarstwo na PWSZ będzie "magisterskie"

Paweł Chwał
Postęp prac przy instytucie można śledzić w internecie, gdzie przekazywany jest bezpośredni obraz z kamery
Postęp prac przy instytucie można śledzić w internecie, gdzie przekazywany jest bezpośredni obraz z kamery Paweł Chwał
Niewykluczone, że już za dwa lata, kiedy oddawany będzie instytut ochrony zdrowia, można będzie zdobyć w tarnowskiej PWSZ tytuł magistra na pielęgniarstwie. Kolejnym krokiem do utworzenia studiów drugiego stopnia na tym kierunku była podpisana wczoraj umowa między uczelnią a Szpitalem im. św. Łukasza. Studenci nie tylko pielęgniarstwa, ale także m.in. fizjoterapii odbywają praktyki właśnie w "nowym" szpitalu.

- Korzystamy nie tylko z gościny szpitalnych oddziałów, ale przede wszystkim z wiedzy i umiejętności kadry medycznej szpitala, wśród której nie brakuje cenionych w świecie specjalistów - mówi Stanisław Komornicki, rektor PWSZ.

Podpisana w środę umowa zakłada jeszcze ściślejszą współpracę między placówkami.

- Skorzystamy na tym wszyscy - nie tylko uczelnia, ale również szpital i osoby, które są w nim leczone - zauważa Leszek Kołodziejski, kierownik Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego.

Zobacz także: Gwałt w Łysej Górze: zatrudnią nowych wychowawców

Wtóruje mu Andrzej Maciejczak, ordynator neurochirurgii, który zauważa, że perspektywa ubiegania się o studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo obliguje władze uczelni nie tylko do prowadzenia własnych badań, ale także do kształcenia i promowania kadr naukowych. - To bezpośrednio przełoży się na podniesienie poziomu kształcenia - dodaje.

Jak przyznaje Małgorzata Kołpa, zast. kierownika zakładu pielęgniarstwa, coraz więcej absolwentek PWSZ kontynuuje naukę na studiach drugiego stopnia. - Licencjat to w tym momencie wymóg do praktykowania w zawodzie. Jeżeli jednak któraś pielęgniarka marzy o awansie - na przykład na oddziałową, koniecznie musi mieć tytuł magistra - zauważa. Takie standardy obowiązują już od dawna za granicą.

Kolejnym, poza wzmocnieniem kadry naukowej, krokiem do uruchomienia studiów magisterskich na pielęgniarstwie ma być budowany właśnie instytut ochrony zdrowia. Postęp prac przy imponującym gmachu można śledzić na bieżąco w internecie, na stronie pwsztar.edu.pl/kamera.php, gdzie bezpośrednio przekazywany jest obraz z kamery monitorującej to, co dzieje się na placu budowy.

W tarnowskiej uczelni zakończyła się właśnie 11. w ostatnich dwóch latach kontrola Państwowej Komisji Akredytacyjnej, tym razem na fizjoterapii. Komisja w obszernym raporcie pokontrolnym stwierdziła, że PWSZ posiada odpowiednią bazę do prowadzenia studiów licencjackich na tym kierunku.- Wyrazem uznania jakości prowadzonego przez nas kształcenia może być fakt, że następna akredytacja wyznaczona została dopiero w roku akademickim 2016/2017 - mówi rektor Komornicki.

Pokaż, kogo popierasz. Już dziś oddaj głos na prezydenta Tarnowa
Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Tarnowska policja zatrzymała podejrzanych o zabójstwo greckiego biznesmena
Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą.**Wejdź na szumowski.eu**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska