https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Pogrzeb pułkownika Jerzego Pertkiewicza

Robert Gąsiorek
Ciało zmarłego w sobotę honorowego obywatela Tarnowa, spoczęło w rodzinnym grobie na Starym Cmentarzu. Wcześniej w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej na Burku odprawiona została msza pogrzebowa. W ostatniej drodze płk. Jerzemu Pertkiewiczowi towarzyszyła rodzina oraz m.in. samorządowcy, członkowie organizacji kombatanckich, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież szkolna i mieszkańcy Tarnowa.

Pułkownik Jerzy Pertkiewicz miał 98 lat, był żołnierzem kampanii wrześniowej i Armii Krajowej. Urodził się w Czortkowie w województwie tarnopolskim w 1920 roku, mieszkał w Kaliszu. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku walczył w bitwie nad Bzurą oraz w obronie Warszawy. Podczas tych batalii był trzykrotnie ranny. W 1940 roku został z rodziną przesiedlony do Tarnowa. Jako żołnierz Armii Krajowej brał udział w akcji Burza na pogórzu Ciężkowickim oraz w okolicach Jamnej.

Po wojnie studiował farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1979 roku obronił na Akademii Medycznej w Krakowie pracę doktorską w dziedzinie nauk farmaceutycznych. W latach 80. był starszym inspektorem do spraw gospodarki lekami w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Tuchowie. Od czasów nauki w gimnazjum był aktywny w harcerstwie, a w późniejszych latach w organizacjach kombatanckich.

Za zasługi wojenne został odznaczony między innymi: Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK, Medalem za Warszawę, Medalem Wojska (czterokrotnie) oraz Krzyżem Kampanii Wrześniowej przyznanym przez rząd emigracyjny RP. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony został także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 roku otrzymał stopień majora, w 2008 roku podpułkownika, a w 2011 roku stopień pułkownika.

Był honorowym obywatelem Tarnowa oraz Ryglic.

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Gazeta Krakowska

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzysztof
O przeszłości nie wolno zapominać, dwa dzięki takim "emerytom" żyjesz w wolnej Polsce. Po wtóre naoglądałeś się jakiś ziejących jadem wiadomości (bo obycia z poważną literaturą, w tym nawet i faktu) po takim wpisie nie widać. Na koniec, cóż za bezsensowne zdanie "Teraz wszystkich emerytów z AK będziecie chować?". Czy naprawdę na takie banały trzeba odpowiadać? Wstyd, wstyd, wstyd.
k
koko
W wieku 85 lat został mianowany starszym oficerem, a po 90-tym roku życia pułkownikiem. W złotym funduszu był.
H
Hos
Cuchniesz hynek.
h
henrk
Chory kraj opanowany przez zombii II RP i postkomunistyczne wypierdki PRL, żyjące ciągle przeszłością. Teraz wszystkich emerytów z AK tak będziecie chować ? Czy ten farmaceuta należał do PZPR tak jak ojciec wodza Jarosława ?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska