Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: przewodniczący dla PO, trzeci wiceprezydent też?

Andrzej Skórka
Możliwe, że trzyosobowe ścisłe kierownictwo miasta powiększy się o wiceprezydenta z PO
Możliwe, że trzyosobowe ścisłe kierownictwo miasta powiększy się o wiceprezydenta z PO Andrzej Skórka
Grzegorz Światłowski to nowy przewodniczący tarnowskiej rady miejskiej. Stanowisko to, podobnie jak w poprzedniej kadencji, obsadziła Platforma Obywatelska. Kto obejmie kolejne stanowiska okaże się już w poniedziałek.

Wybór przewodniczącego był najważniejszą personalną decyzją nowej rady. Grzegorz Światłowski, zaproponowany na tę funkcję przez PO, nie miał kontrkandydata. Poparło go 14 radnych, 7 głosowało przeciw, 2 się wstrzymało. Choć głosowanie było tajne, nietrudno zgadnąć, że przewodniczącego wybrano głosami PO, "Tarnowian" oraz SLD. Dlaczego nie wybierano wiceprzewodniczących?

Czytaj także: Wścieklizna dotarła do Tarnowa

- Chcemy, by jedno z tych stanowisk objął przedstawiciel opozycji, ale przed sesją nie doszło do ukonstytuowania się klubu radnych PiS, który mógłby zgłosić swojego kandydata - mówi Jerzy Hebda, szef klubu "Tarnowian". W kuluarach spekulowało się w czwartkowe popołudnie, że klub PiS niekoniecznie utworzą wszyscy radni, którzy z list tej partii dostali się do rady. W podtekście pojawia się tu partyjny rozłam i osoba tarnowskiego posła Jacka Pilcha w gronie założycieli stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza.

Radni rozwiewają jednak te spekulacje. Klub powstał, tyle że już po zakończeniu sesji. - Uznaliśmy, że powołamy go już po złożeniu ślubowania, będąc pełnoprawnymi radnymi - mówi Jacek Łabno. Wbrew pogłoskom akces do klubu PiS zgłosiło w komplecie 9 radnych. Szefową klubu została Anna Czech, która w wyborach prezydenckich przegrała z Ryszardem Ścigałą, ale już w wyborach do rady uzyskała najwięcej głosów w mieście.

W poniedziałek dojdzie więc zapewne do uzupełnienia składu prezydium rady. Na razie nie wiadomo, czyją kandydaturę zgłosi to ugrupowanie. W minionej kadencji wiceprzewodniczącym był Stanisław Klimek. Teraz w gronie kandydatów wymienia się przede wszystkim Kazimierza Koprowskiego - byłego wiceprezydenta Tarnowa oraz Marka Drwala, szefa miejskich struktur partii. Z innych stanowisk koalicjanci prawdopodobnie zdecydują się oddać opozycji także szefowanie w komisji rewizyjnej.

Na pierwszej sesji mandat radnego złożyli prezydent Ścigała i jego zastępca Henryk Słomka-Narożański. To formalność, bo nadal pełnić będą najważniejsze funkcje w magistracie. Wiceprezydentem pozostanie także Dorota Skrzyniarz. Już po wyborach mówiło się o tym, że PO oczekiwać będzie stanowiska trzeciego wiceprezydenta miasta. Z naszych informacji wynika, że Platforma ma zamiar desygnować na to stanowisko Krystynę Latałową, która startowała w wyborach do sejmiku.

***

Nie ma klimatu na jeden wielki klub

Ryszard Ścigała może liczyć na poparcie 14 radnych. Pojawił się pomysł, żeby tworzyli oni jeden wielki klub w radzie. Platforma i "Tarnowianie" mają po siedmiu radnych. Przed inauguracyjną sesją toczyły się rozmowy o "wchłonięciu" proprezydenckich radnych przez klubu PO. Do porozumienia nie doszło, czego dowodem powstanie dwóch odrębnych klubów.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Rzucił się z nożem na kolegę przy grillu
Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą. Wejdź na szumowski.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska