WIDEO: Rekrutacja w tarnowskiej PWSZ
Autor: Robert Gąsiorek, Gazeta Krakowska
Anna Marmol z Pleśnej wczoraj wpisała się na I rok studiów w tarnowskiej PWSZ. 19-latka znalazła się na liście osób przyjętych na kierunek matematyka. - Bardzo się cieszę. To mój wymarzony kierunek. Od zawsze uwielbiałam kierunki ścisłe, szczególnie matematykę - mówi z zadowoleniem "Krakowskiej".
Nie zastanawiała się długo, gdzie chce studiować. Chociaż pod uwagę brała inne miasta. - Na początku myślałam o Wrocławiu, ale jest to jednak za daleko. W Tarnowie mam nadzieję dobrze przygotować się do studiów magisterskich, które będę kontynuować już na innej uczelni - podkreśla.
Informację o dostaniu się na studia w Tarnowie przyjął z entuzjazmem także Jacek Baran ze Starej Jastrząbki. Od października rozpocznie naukę na kierunku administracja w PWSZ. - Najpierw denerwowałem się przed wynikami matury, a teraz czekając na listę przyjętych na studia. Dobrze, że mam to już za sobą - przyznaje Jacek Baran.
Przyszły student ma już konkretne plany na przyszłość. - Zamierzam po studiach wstąpić do policji. Kierunek, na którym będę studiował, da mi dodatkowe punkty podczas rekrutacji do służby w mundurze - przekonuje.
Administracja była jednym z najbardziej obleganych kierunków w PWSZ przez przyszłych studentów. - Jeśli prześledzimy liczbę osób zatrudnionych w sektorze publicznym, to widoczna jest tendencja rosnąca. Mamy coraz więcej stanowisk w administracji publicznej. Dlatego ten kierunek cieszy się takim powodzeniem - zaznacza Wojciech Nowak, kierownik biura rektora PWSZ.
Prawdziwym hitem tegorocznej rekrutacji okazał się jednak kierunek, który jest nowością w ofercie tarnowskiej uczelni. Pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną z językiem obcym chciało studiować blisko 90 osób. - Niestety, na ten rok przewidzieliśmy tylko 45 miejsc - zauważa Wojciech Nowak.
W pierwszej turze rekrutacji podania na PWSZ złożyło w sumie 1550 kandydatów. Miejsc na 18 kierunkach przygotowano ponad 1600. Ci, którzy znaleźli się na liście przyjętych, muszą do 14 sierpnia dokonać wpisu na I rok studiów. - Przeważnie robi to 80 procent kandydatów, więc na niektórych kierunkach część miejsc jeszcze się zwolni - przewiduje Wojciech Nowak.
Dodatkowa rekrutacja odbędzie się od 1 do 18 września. Wiadomo już, że wtedy można starać się o przyjęcie m.in. na filologię germańską i romańską, wzornictwo i grafikę oraz ochronę środowiska.