https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. W dawnej rezydencji Sanguszków i pałacu biskupim powstanie Pasaż Odkryć. Kamienica przy Rynku czeka na wyjątkowe eksponaty ZDJĘCIA

Paweł Chwał
Kamienica przy Rynku 4 w Tarnowie przeszła kapitalny remont, dzięki któremu udało się m.in. przywrócić jej pierwotny wygląd i zabytkowy wystrój. Teraz pełnić ma rolę tarnowskiego centrum nauki
Kamienica przy Rynku 4 w Tarnowie przeszła kapitalny remont, dzięki któremu udało się m.in. przywrócić jej pierwotny wygląd i zabytkowy wystrój. Teraz pełnić ma rolę tarnowskiego centrum nauki Paweł Chwał/Paweł Topolski
Pasaż Odkryć. Tak nazywać się będzie tarnowski odpowiednik warszawskiego Centrum Nauki Kopernik czy krakowskiego Cogiteonu. Na trzech piętrach oraz w piwnicach gruntownie odnowionej jednej z najpiękniejszych kamienic w Rynku znajdą się sale do zajęć oraz wykonane na zamówienie urządzenia, które w przystępny sposób mają wyjaśniać zawiłości techniki, fizyki, matematyki, chemii czy astronomii.

Piękna kamienica na Rynku w Tarnowie zyskała nowy blask

Kamienica Rynek 4 to ponad 1400 metrów kwadratowych powierzchni do zagospodarowania. Ogromne wrażenie robią zwłaszcza potężne piwnice z grubymi ścianami z cegły oraz sale na I piętrze, których ozdobą są piękne polichromie, będące pozostałością po poprzednich właścicielach budynku. XVI-wieczna kamienica początkowo była własnością książąt Sanguszków, później mieścił się w niej sąd, a następnie pałac biskupi.

- Nie będziemy z nikim konkurować. Mamy własną indywidualność. To, co zaproponowaliśmy – z całą ścieżką historyczną pokazującą czemu służył w przeszłości ten budynek stworzy wyjątkową przestrzeń, która połączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Miejsce to ma bowiem kształcić zdolne, młode umysły i kreować przyszłość – dodaje Agnieszka Kawa, zastępca prezydenta Tarnowa.

Jak będzie wyglądać Pasaż Odkryć?

Po wejściu do budynku - na parterze, obok szatni i recepcji, na odwiedzających Pasaż Odkryć czekać mają urządzenia, tworzące swoisty salon gier-fliperów, aby młodzi ludzie odwiedzający to miejsce mogli rozładować emocje i energię oraz odpowiednio nastawić się na zwiedzanie zasadniczej części ekspozycji. Pomieszczenia na I piętrze związane mają być z procesem tworzenia, a umieszczone w nich eskponaty mają uczyć i wyjaśniać różne procesy i zasady mechaniki i fizyki poprzez aktywne uczestnictwo. Na piętrze II znajdą się natomiast pracownie tematyczne. Każda z nich dedykowana ma być wybitnym postaciom związanym z Tarnowem.

W zakątku ks. Michała Hellera można będzie wejść do dmuchanego planetarium, w sali dedykowanej wybitnemu wynalazcy Janowi Szczepanikowi odwiedzający Pasaż Odkryć zostaną wprowadzeni w tajniki nauki. Karol Olszewski z kolei zainteresuje młodych ludzi chemią i przyrodą, a wizjoner Jan Głuszak Dagarama urbanistycznymi pomysłami. Będzie też coś dla humanistów - sala, której patronować ma Aniela Piszowa - znana przedwojenna tarnowska redaktorka i wydawca .

Na razie zakończył się pierwszy etap inwestycji polegający na generalnym remoncie zniszczonej kamienicy. Potrwał on dłużej niż zakładano, gdyż w trakcie prac odkryto cenne polichromie na ścianach i decyzją konserwatora część z nich została z dużym pietyzmem odrestaurowana.

Balkony zostały już dostawione do bloków przy ul. Reymonta, Rolniczej i Lelewela

Dobudowali BALKONY do starych bloków! Pomysł z Tarnowa okaza...

Wymogi konserwatorskie zabraniają m.in. wiercenia w ścianach, wieszania a nawet zasłaniania ich. Stąd trzeba było w innych miejscach poprowadzić instalacje, a także zmodyfikować plany dotyczące rozmieszczenia ekspozycji. Miasto rozmawia z potencjalnym wykonawcą interaktywnych urządzeń.

- Zdecydowaliśmy się przełamać estetykę tego zabytkowego miejsca i pójść w kierunku retrofuturyzmu. Czyli będzie dużo stali, miedzi, obłości, wysokiego połysku - mówi Szymon Pitek, koordynator Pasażu Odkryć. Niektóre z interaktywnych ekspozycji będą mieć nawet 2,5 metra wysokości. - Najpierw powstaną prototypy. Chcemy mieć pewność, że to wszystko działa, jak należy i jest przede wszystkim bezpieczne dla dzieci - dodaje.

A to zajmuje sporo czasu. Stąd planowane otwarcie Pasażu Odkryć nastąpi najwcześniej za rok.

FLESZ - Unia posadzi 3 miliardy drzew

od 16 lat
Wideo

Wybrane dla Ciebie

Puszcza była blisko opuszczenia ostatniej pozycji. Opuszcza ekstraklasę

Puszcza była blisko opuszczenia ostatniej pozycji. Opuszcza ekstraklasę

Nietuzinkowy festiwal wraca do Wieliczki. Mnóstwo atrakcji dla pasjonatów!

Nietuzinkowy festiwal wraca do Wieliczki. Mnóstwo atrakcji dla pasjonatów!

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska