Marian Smoluchowski
Smoluchowski, żyjący na przełomie XIX i XX wieku, był pionierem fizyki statystycznej i współpracownikiem takich naukowców jak Albert Einstein. Jego prace nad ruchem Browna potwierdziły teorię atomistyczną, która przez prawie 80 lat stanowiła zagadkę dla naukowców. Badacz wykazał, że chaotyczne ruchy cząsteczek w cieczy, obserwowane pod mikroskopem, są wynikiem ich zderzeń z mikroskopijnymi obiektami. To odkrycie stanowiło mocny argument na rzecz teorii atomistycznej, która w tamtym czasie nie była powszechnie uznawana w świecie nauki. Badania Smoluchowskiego mają dziś zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak: ekonomia i biologia.
Urodzony w Wiedniu, Smoluchowski pracował na Uniwersytecie Lwowskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. Był nie tylko naukowcem, ale także wspinaczem, malarzem i społecznikiem. Zmarł w 1917 roku, krótko przed objęciem funkcji rektora UJ.
Film "Geniusz z Galicji"
Film, którego produkcja zakończyła się na początku 2024 roku, został stworzony z okazji 100. rocznicy śmierci Smoluchowskiego. Producentem jest prof. Ewa Gudowska-Nowak, a reżyserem dr Joanna Kozakiewicz. Narratorem filmu jest prof. Marian Soida, a w główną rolę wcielił się Nikodem Frodyma. Film zawiera wywiady z naukowcami UJ oraz rekonstrukcje historyczne.
Film o Smoluchowskim wkrótce będzie dostępny w telewizji i na popularnych platformach internetowych.
