https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowski Oddział Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych świętował dzisiaj w Bieczu. Członkowie zastrzegają: nie jesteśmy rekonstruktorami

Halina Gajda
Święto Pułkowe w Bieczu. Po uroczystej sumie i paradzie na rynku, jeźdźcy przenieśli się na bieckie błonia, gdzie odbyły się między innymi pokazy i zawody
Święto Pułkowe w Bieczu. Po uroczystej sumie i paradzie na rynku, jeźdźcy przenieśli się na bieckie błonia, gdzie odbyły się między innymi pokazy i zawody halina gajda, maciej noga
Świętowanie zaczęło się od udziału w uroczystej sumie w bieckiej farze. Wierni, którzy przyszli na sumę, nie spodziewali się widoku kawalerii, wojskowych wozów ani sztandarów. Zaskoczenie było więc spore, ale zaprocentowało później, bo po skończonej liturgii bieczanie przyszli wraz z jeźdźcami na rynek, by wziąć udział w części oficjalnej, czyli przyjęciu nowych członkiń. 

5 Pułk Strzelców Konnych w Tarnowie gościł w Bieczu przed rokiem, gdy dokładnie w tym samym miejscu odbyła się uroczystość nadania barw Oddziałowi Kawalerii Ochotniczej w Bieczu.

Przyjęcie barw

Biecki oddział kawalerii liczy około 20 członków. Najmłodsi uczą się jeszcze w podstawówce, najstarsi zaś cieszą z emerytury. Łączy ich jednak jedno – miłość do historii, którą chcą poznawać nie tylko z podręczników, ale też w praktyce. Członkostwo w takiej grupie zobowiązuje bowiem do zadbania i poszanowania munduru, poznaniu stopni służbowych, szczegółowej historii formacji, którą się odtwarza czy zasad musztry. Do tego dochodzi udział w rekonstrukcjach historycznych czy uroczystościach patriotycznych.

Do tej pory bieczan widywaliśmy najczęściej w barwach 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego w Krakowie.

- Postanowiliśmy to zmienić – przypomina Wiesław Czerwień, członek historycznej formacji.

Zdecydowały względy logistyczne i praktyczne. Do Tarnowa, gdzie swoją siedzibę ma 5 Pułk Strzelców Konnych, jest po prostu bliżej.
- Grupę tworzą przede wszystkim mieszkańcy powiatów gorlickiego i nowosądeckiego – dodaje.

Gotowi do służby Ojczyźnie

Członkowie grupy swoją działalność traktują, jak misję.
- Nie jesteśmy rekonstruktorami. Jesteśmy członkami organizacji pro obronnej paramilitarnej, która kultywuje nie tylko tradycję, ale również zachowuje ducha, walki, patriotyzmu. Szykujemy się do gotowości w jakże trudnych dla nas dzisiaj czasach. Jesteśmy organizacją, która stara się szkolić, przygotować ludzi, młodzież do tego, aby w potrzebie byli gotowi służyć Ojczyźnie – podkreśla Michał Król, członek Stowarzyszenia Historycznego Jazdy Polskiej z siedzibą w Korczynie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska