Tatry. Skitourowy raj w górach. Łapią każdy dzień pogody...

  Tatry. Skitourowy raj w górach. Łapią każdy dzień pogody [ZDJĘCIA]

  Łukasz Bobek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Tatry. Skitourowy raj w górach. Łapią każdy dzień pogody [ZDJĘCIA]
  1/56
  przejdź do galerii

  ©Mateusz Mróz/Skitourowe Zakopane

  W polskich Tatrach jest ponad 200 kilometrów tras, gdzie zimą można wędrować na nartach. Oczywiście o ile pogoda i warunki śniegowe na to pozwolą.
  W Tatrach panują bardzo dobre warunki dla skitourowców. Śniegu jest sporo. Nie dziwi więc, że gdy tylko pojawi się słoneczna pogoda w Tatrach, na szlakach pojawia się mnóstwo osób podchodzących w górę na nartach.

  Skitoury bowiem z roku na rok stają się coraz modniejsze w Tatrach. Polskie góry - według specjalistów od skitourów - są idealne dla skitourowców. Jest bowiem bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych, wiele z nich prowadzi do schronisk, a poza tym w ciągu jednego dnia można przejść z jednej dolinki do drugiej.

  - Żeby uprawiać skitoury, nie musimy korzystać z płatnych wyciągów narciarskich, ale idziemy tam, gdzie chcemy. Nie ma tutaj dużych barier wejścia do tego sportu. Jednak trzeba pamiętać, że trzeba być dobrym narciarzem, wiedzieć, gdzie idziemy i do tego przydaje się dobra kondycja - zaznacza Mateusz Mróz, który organizuje kursy skitourowe w Tatrach.

  Najlepszy czas dla skitourowców dopiero nadchodzi. To bowiem marzec, gdy jest zdecydowanie więcej dni słonecznych i najlepsze warunki śnieżne.

  Obecnie wybierający się w góry muszą pamiętać, że w Tatrach obowiązuje drugi w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego. - Wbrew pozorom jest to poważne zagrożenie. Większość wypadków lawinowych, do jakich dochodzi w Tatrach i innych górach, wydarza się przy drugim i trzecim stopniu zagrożenia lawinowego. Ludzie lekceważą ten stopień, bo jest on blisko pierwszego stopnia. A jednak, nawet przy pierwszym stopniu mogą zejść lawiny. Dlatego też jest ogłaszany - ostrzega Tomasz Wojciechowski, ratownik TOPR.

  ZOBACZ KONIECZNIE  FLESZ: Zgnilizna i padlina. Czy mamy problem z jakością polskiego mięsa?


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie