https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tatry. TPN wyleje nowy asfalt na drodze do Morskiego Oka

Przemek Bolechowski
Tatrzański Park Narodowy zamierza w tym roku wydać aż 27 milionów złotych na inwestycje. W planach jest m.in. remont drogi do Morskiego Oka. Chodzi o odcinek od Włosienicy do schroniska. Park chce także rozpocząć budowę nowego centrum edukacyjnego u wylotu Doliny Kościeliskiej.

WIDEO: Tragedia w Bukowinie

- Zakres prac zaplanowanych na ten rok naprawdę jest rozległy - mówi Szymon Ziobrowski dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Jeśli chodzi o drogę do Morskiego Oka, to prace obejmą odcinek od parkingu na Włosienicy do samego stawu. Długo zastanawialiśmy się, jaka powinna tam być nawierzchnia. Ostatecznie zdecydowaliśmy się, że będzie to nowa nakładka asfaltowa. Chodzi przede wszystkim o osoby niepełnosprawne, których jest naprawdę bardzo dużo. Szacujemy, że koszt zaplanowanych prac na tym szlaku wyniesie nieco ponad 650 tysięcy złotych - dodaje Ziobrowski.

Warto przypomnieć, że w roku 2008 za prawie 4 mln złotych udało się zabezpieczyć czynne osuwiska na drodze, w kolejnym roku położono na prawie 7 km odcinku drogi nową nakładkę asfaltową na odcinku od Palenicy Białczańskiej do Włosienicy. Prace w tym roku będą więc uzupełnieniem tamtego dużego remontu.

Jednocześnie z wymianą nawierzchni na drodze do Morskiego Oka, park myśli o skanalizowaniu tej części drogi. To początek globalnego projektu podłączania tatrzańskich schronisk do kanalizacji. Tutaj plan inwestycyjny zakłada skanalizowanie Brzezin, miejsca gdzie zaczyna się szlak na Halę Gąsienicową - za około 1 mln złotych. W tym roku za podobną kwotę przygotowana ma być budowa kanalizacji i wodociągu dla schroniska w dolinie Chochołowskiej.

To nie jedyne ważne inwestycje, które park narodowy ma w planach.

- Całkowitej modernizacji ulegnie szlak prowadzący przez jaskinię Mroźną - dodaje dyrektor Szymon Ziobrowski. - Dotyczy to dojścia do jaskini jak i wyjścia. Park szacuje, że remont szlaku wewnątrz i wymiana infrastruktury kosztować może ponad 1,4 mln złotych.

Inne niezależne prace to remont szlaków dojściowych w rejonie Kasprowego Wierchu. Jest też sporo prac, które w dużej części będą finansowane przez fundusze Unii Europejskiej - tutaj chodzi generalnie o odcinki szlaków w Tatrach Wysokich.

Najwięcej jednak pochłonie budowa Centrum Edukacji Przyrodniczej w Kirach - u wylotu Doliny Kościeliskiej. Kwota szacowana to aż 14 mln złotych. Będzie to nowoczesna budowla, której część znajdzie się pod ziemią. Kolejne pieniądze trzeba będzie wydać na przygotowanie ekspozycji. Ma ona opowiadać o faunie i florze jaskiń w tej części Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tatrzański Park Narodowy chce również w tym roku przygotować ekspozycję dla osób odwiedzających budynek Wozowni w Kuźnicach.

Łączny koszt wszystkich prac zaplanowanych na 2020 rok przez przyrodników to ponad 27 mln zł. Kwota ta jednak nie powinna dziwić - Tatrzański Park Narodowy jest bowiem najbogatszym parkiem w Polsce.

Zakopane. Co denerwuje górali w ceprach? 10 rzeczy, których ...

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
WJ

Może oświetlenie i jakiś sklep po drodze.

P
Ppp
13 lutego, 21:01, turystkka:

a co z pyłem na tej drodze, to prawdziwe inhalatorium

Załóż sobie maseczkę i zdrowo się puknij w głowę o najbliższe drzewo przy drodze do Morskiego Oka.

t
turystkka

a co z pyłem na tej drodze, to prawdziwe inhalatorium

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska