
Kolmanskop, Namibia
Historia miasta Kolmanskop zaczyna się w 1908 roku, to wtedy pracownik kolei znalazł w piasku pustyni błyszczące kamienie. W 1912 roku Kolmanskop stał się siedzibą kwitnącego przemysłu wydobywczego diamentów. Obfitość surowca nie trwała jednak wiecznie, a w 1928 roku mieszkańcy zaczęli masowo opuszczać miasto. Obecnie jest ono pochłonięte przez wydmy, a piasek zalega wszędzie i przez okna przedostaje się do starych budynków.

Houtouwan, Chiny
Wioska Houtouwan na wyspie Shengshan we wschodnich Chinach była niegdyś domem dla kilkutysięcznej społeczności rybackiej. W 2002 roku wieś została oficjalnie zamknięta, a ostatni jej mieszkańcy przenieśli się gdzie indziej. Wówczas natura postanowiła zagrabić przestrzeń dla siebie. Posiadłości na klifach pokryły się bujną zielenią. Osada odrodziła się i stała się atrakcją turystyczną.

Calakmul, Meksyk
Calakmul to dawne miasto Majów, które kwitło między V a VIII wiekiem naszej ery. Wiadomo, że jego mieszkańcy walczyli z miastem Majów Tikal w dzisiejszej Gwatemali. Po upadku cywilizacji Majów ta odległa osada w dżungli została opanowana przez otaczającą ją dziką przyrodę. Na miejscu znajduje się ponad 6000 budowli, w tym wysoka kamienna piramida osady, którą patrząc z góry można zobaczyć przez gęstą pokrywę drzew. Calakmul, w 2002 roku, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.