Spis treści
Masz te rachunki w domu? Możesz je wyrzucić
Dowody wpłaty to jedne z ważniejszych dokumentów jakie otrzymujemy i przechowujemy w domu. Z czasem jednak zaczynają nam przeszkadzać i zajmować zbyt wiele miejsca - co może być w szczególności uciążliwe dla osób, które starają się dbać o uporządkowanie dokumentów. Okazuje się, że niektórych rachunków wcale nie musimy przetrzymywać wiecznie i w końcu możemy ich się pozbyć. Przejdź do galerii i dowiedz się kiedy możesz pozbyć się starych rachunków ze swojego domu.
Jak pozbywać się dokumentów z danymi
Warto pamiętać, że podczas wyrzucania dokumentów/rachunków istotne jest pozbycie się ich w taki sposób aby wszelkie dane wrażliwe takie jak imię nazwisko, pesel czy adres zamieszkania nie były możliwe do odczytania dla osób, które mogły by na nie natrafić. Aby dokumenty nie wpadły w niepowołane ręce, warto przed wyrzuceniem ich zniszczyć je np. w niszczarce lub potargać na drobne kawałki.
Warto wiedzieć też, że jeśli chodzi o przechowywanie dokumentów i rachunków nie ma jednej bezpiecznej daty. Wszystko zależy od tego jaki to dokument lub rachunek.
Jak pozbyć się dokumentów bez niszczarki?
Zniszcz dokument ręcznie
Niszcząc dokument ręcznie należy rozerwać wrażliwe jego częściSpal niepotrzebne dokumenty
Spalenie ich w palenisku kominka lub domowego piecaDodaj je do swojego kompostownika
Papier rozkłada się w pryzmie kompostu i dostarcza węgiel wspierający bilans węgla i azotuUżyj nożyczek z wieloma ostrzami
Ta metoda jest nie tylko prosta i szybkaNamocz dokumenty w wodzie
Aby dokumenty stały się nieczytelne namocz je przez co najmniej 24 godziny, a po namoczeniu dokładnie wymieszaZniszcz niepotrzebnie dokumenty z zaprzyjaźnionej firmie lub urzędzie
Skorzystaj z lokalnych punktów usługowych
Jakie dokumenty powinniśmy przechowywać?
Stare rachunki przechowujemy, aby udowodnić, że dokonaliśmy jakiejś wpłaty. Dokumenty, które trzeba przechowywać to: dokumentacja dla urzędu skarbowego: dowody księgowe (np. faktury i rachunki), deklaracje podatkowe (PIT, VAT), umowy, ewidencje (np. przebieg firmowych pojazdów).
Ten materiał może Cię zainteresować: Co z trzynastą emeryturą w 2025 roku? Takie są prognozy na nadchodzący rok
