Nowoczesny, także w swojej formie, obiekt Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Łącku powstał na gminnej działce, tuż obok Hali Widowiskowo-Sportowej. Jego budowa warta ponad 30 mln zł zakończyła się pod koniec 2023 roku, ale władze gminy z oficjalnym otwarciem musiały poczekać, aż uzyskają wszelkie pozwolenia na użytkowanie budynku.
Na dzień 9 lutego czekali nie tylko mieszkańcy Łącka i całej gminy. Oficjalnego otwarcia imponującego obiektu nie mógł się doczekać także wójt Łącka Jan Dziedzina oraz zaproszeni goście, spośród których wielu przyczyniło się do zrealizowania jednej z największych i najważniejszych inwestycji w Łącku w ostatnich latach. Stąd na uroczystej gali obecny był m.in. Wiktor Durlak - senator RP, Witold Kozłowski - marszałek Małopolski wraz z radnymi Sejmiku oraz przedstawiciel wojewody małopolskiego, burmistrzowie i wójtowie, szefowie różnych instytucji i oczywiście przyjaciele Łącka. Przemowom i gratulacjom nie było końca.
- Ten obiekt na pewno będzie tętnił życiem, a mieszkańcy z radością będą uczestniczyć w spotkaniach z kulturą i sztuką. Gratuluję panu wójtowi tej inicjatywy – mówił m.in. Marek Kwiatkowski, starosta powiatu nowosądeckiego. - Obiekty kulturalne to miejsca integracji mieszkańców, ale też miejsca, w których dzieci i młodzież szlifują swoje muzyczne talenty. Jestem dumny, że na kulturalnej mapie Sądecczyzny pojawił się tak piękny obiekt.
Gmina Łącko ma mocny wkład w upowszechnianie kultury i ocalanie tradycji regionalnej. Zwłaszcza Górali Łąckich, ale nie tylko. To także gmina, w której tradycje sadownicze przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Łącko znane jest też m.in. z tradycyjnie pędzonego bimbru, czyli śliwowicy łąckiej.
Mały wycinek łąckich tradycji, w postaci muzyki, śpiewu i tańca, a także miejscowych zwyczajów, zaprezentowały na scenie widowiskowo-koncertowej zespoły regionalne, grupy teatralne i muzyczne, które już korzystają z nowego Centrum. Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa gminnych artystów i rękodzielników w osobach Józefa Tokarza, Krystyny Sukiennik, Mariusza Obrzuda, Janusza Kyrcza i Marcina Wnęka, prezentujących swój artystyczny dorobek.
Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Łącku to obiekt, który mieści w sobie:
- szkołę muzyczną I stopnia,
- bibliotekę,
- salę widowiskowo-koncertową na 250 osób wraz z zapleczem dla artystów,
- salę do prób i zajęć dla Orkiestry Dętej, Ogniska Muzycznego, Grupy Teatralnej „Berecik”, Zespołu Regionalnego „Górale Łąccy”,
- salę ekspozycji, która docelowo zostanie przekształcona w muzeum,
- salę konferencyjną,
- studio nagrań.
- Oto piękne i nietypowe pojazdy Kordiana, gwiazdy disco polo spod Nowego Sącza
- Sławomir i Kajra tak wyglądali zanim zyskali sławę
- Co hodują sądeczanie? Pytony, boa, pająki. Piękne i niebezpieczne zwierzęta
- Niektóre mają mroczną historię. Te budynki mają nawet po 100 lat i nadal zachwycają
- 18-letnia Martyna pokazała wielką formę w Hiszpanii! Ma srebro MŚ w bikini fitness
- Ma niezwykły talent. Emilia Dubiel ze Starego Sącza znów mistrzynią!
W Marcinkowicach budują Centrum Sportu. Będzie tam ogólnodostępny odkryty basen!
