"Wioski tematyczne" z powodzeniem funkcjonują w województwie warmińsko-mazurskim. Na tamtejszy grunt przeniosło je Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Teraz wspólnie z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych w Krakowie realizuje projekt "Miejscowości tematyczne w Małopolsce". Sześć miejscowości w całym województwie ma szansę na udział w projekcie.
Liderzy projektu odwiedzili już Chrzanów, Olkusz, Oświęcim i Wadowice, gdzie w tamtejszych starostwach próbowali przybliżyć przyszłym partnerom ideę i korzyści wynikające z pomysłu.
- Głównym celem projektu jest poprawa aktywności społecznej i zwiększenie potencjału mieszkańców wsi poprzez upowszechnienie i stworzenie warunków do zaistnienia miejscowości tematycznej - wyjaśnia Bartłomiej Głuszak z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Temat przewodni wsi jest początkiem, wokół którego powstają oferty turystyczne, warsztaty, gry terenowe, zabawy plenerowe oraz niepowtarzalne produkty lokalne.
Dobrym przykładem wsi tematycznej w Polsce może być podelbląskie Aniołowo, zwane Wsią Aniołów, gdzie serwują anielskie specjały, jest specjalny szlak spacerowy oraz pokazy teatru ognia "Angels in the Fire". - Będziemy adaptować sprawdzony model warmińsko-mazurki - wyjaśnia Małgorzata Głuszak, liderka projektu.- w Małopolsce jest wiele takich miejscowości, które mają potencjał, ale na razie nie wykorzystują go.
Szansę na udział mógłby mieć Zator, gdzie wszystko kręci się wokół królewskiego karpia, czy też Grojec, gdzie "pierwsze skrzypce" grają pszczoły. - Grojec, choćby dzięki mojej pasiece, zasługuje na miano wsi pszczelarzy - mówi Krzysztof Zych, właściciel 52 uli pełnych pszczół i 70 zabytkowych.
Na brak zainteresowania turystów i zorganizowanych grup chcących się dowiedzieć wszystkiego o produkcji miodu nie narzeka, mimo to widzi wielką szansę w projekcie dla siebie i dla innych.
Podobne zdania można usłyszeć w powiecie olkuskim. Tam pomysły zgłosi Lokalna Grupa Działania "Nad Białą Przemszą" w Kluczach. - Przymierzamy się do zgłoszenia Pustyni Błędowskiej - mówi Barbara Nowakowska-Mosur, wiceprezes Stowarzyszenia LGD. - Kolejna nasza propozycja to "Dolina Wodącej", bogatej archeologicznie.
MOK w Olkuszu też chce wziąć udział w projekcie, który przyciągnie turystów i co tu dużo mówić - pieniądze. - Chcemy zgłosić Rabsztyn z zamkiem i Olkusz - Srebrne Miasto Gwarków - wyjawia Grażyna Praszelki-Kocjan z ośrodka.
Informacje o projekcie są w starostwach powiatowych i w krakowskiej FIS.
Policja uderza w środowisko kiboli
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!