https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Test powietrza w Małopolsce. Smog niemal w każdej miejscowości

Joanna Dolna
Smog nad Krakowem.
Smog nad Krakowem. Fot. Adam Wojnar
Naukowcy jeździli po naszym regionie i mierzyli poziom pyłów. Smog odnotowano nie tylko w większych miastach, ale prawie wszędzie.
Kolor pomarańczowy oznacza dostateczną jakość powietrza (120 µg/m3). Od czerwonego (170 µg/m3)  - złą jakość. Kolor czarny i fioletowy (powyżej 350 µg/m3) to wynik poza skalą przyjętą przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Gdzie w Małopolsce oddycha się najgorzej? [MAPY]

Naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej wykonali nowatorskie badania dotyczące smogu w obrębie Krakowa i jego okolic, Podhala oraz Górnego Śląska. Ich wyniki potwierdzają, że skala zanieczyszczenia powietrza pyłami w Małopolsce jest ogromna i dotyczy także mniejszych miejscowości, a nie tylko dużych miast, jak Kraków. Podczas podróży przez województwo w zimie cały czas towarzyszy nam smog, może poza miejscami wysoko w górach.

Sprawdzano stan powietrza w sezonie grzewczym od listopada 2015 do kwietnia 2016. Po raz pierwszy w Polsce użyto pyłomierzy zamontowanych na autach, wyposażonych w GPS. Dotychczas stan powietrza badały urządzenia, które podają średnie wyniki z jednej lokalizacji. W Krakowie jest ich sześć, w wielu miejscowościach nie ma ich wcale.

Mobilne pyłomierze umożliwiły oszacowanie rozkładu zanieczyszczeń wzdłuż całej trasy przejazdu. Jedna z nich prowadziła z Krakowa, przez Myślenice, Rabkę, Nowy Targ, Bukowinę Tatrzańską do Zakopanego. Dzięki nowej metodzie pomiaru dokonano w wielu miejscach niemal jednocześnie, bo w ciągu zaledwie czterech godzin.

- Badania prowadziliśmy w czasie 10 wyjazdów w godzinach nocnych, kiedy ruch samochodów był minimalny, a jednocześnie w porze ogrzewania mieszkań - zaznacza dr Jakub Bartyzel z AGH.

W Krakowie najwyższe stężenia pyłów odnotowano w dzielnicach domków jednorodzinnych, m.in. w Jugowicach, na Bronowicach, w okolicach ul. Tynieckiej, Skotnik i Starego Bieżanowa. Na Podhalu najgorsze wyniki miało Zakopane, Nowy Targ, Rabka i Maków Podhalański.

Badania pozwoliły na lokalizację tzw. hot-spotów, czyli miejsc o najwyższym stężeniu pyłów. Pozwala to na wytypowanie budynków, w których np. pali się śmieciami. - Rekordowe stężenie pyłu, sięgające aż 2000 mikrogramów na metr sześcienny, przy normie 50 mikrogramów, odnotowaliśmy w Skale pod Krakowem. Podwyższone wartości były też w innych gminach wokół stolicy regionu - mówi dr Jakub Bartyzel. Hot-spoty w takich miejscach, jak Rabka oraz Nowy Targ, miały wartości dochodzące odpowiednio do 700 oraz 500 mikrogramów, w Zakopanem 200, natomiast w obrębie Krakowa na poziomie 100-300 mikrogramów.

Na zawartość pyłów ogromny wpływ miało ukształtowanie terenu i pogoda. Najgorsze parametry miały miejscowości położone w kotlinach górskich, w bezwietrzne dni.

Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy (KAS) zwraca uwagę, że mimo programów wymiany pieców, sytuacja nie poprawia się, bo brakuje przepisów m.in. dotyczących jakości węgla spalanego w domach, jak i parametrów kotłów. - W 2013 roku wymieniono w Małopolsce 3 tys. kotłów węglowych do indywidualnego ogrzewania domów, ale jednocześnie zainstalowano 13 tys. nowych - mówi Anna Dworakowska z KAS. Urząd Marszałkowski pracuje nad nowym programem ochrony powietrza w województwie. W listopadzie będzie prowadził konsultacje z gminami i powiatami. W styczniu 2017 r. przedłoży zaktualizowany program Sejmikowi Województwa Małopolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
BABCIA PAWŁA
MNIE
B
Bab
To jasne, że główny problem tkwi w paleniu śmieci. Powinna być skuteczna kontrola i system kar. Nie wiedzieć czemu nigdy temat palenia śmieci nie pojawia się w oficjalnych informacjach. Nie trzeba specjalistycznych przyrządów żeby zlokalizować miejsca gdzie pali się plastiki - to widać i czuć. Często widzę taki komin gdzie regularnie wieczorem jara się plastikowe opakowania po działalności handlowej firmy - wystarczy sprawdzić czy płaci za wywózkę śmieci i wszystko byłoby jasne.
s
smog wawelski
Pracują nad programami, a program (TV) można dostać jako dodatek do gazety. Jeden i drugi program tak samo będzie skuteczny w zwalczaniu smogu, czyli pic na wodę, fotomontaż. Trzeba było drzeć kopary i pisać programy jak prezydent Majchrowski zaczął zabudowywać korytarze do wietrzenia miasta i zagęszczać zabudowę. A teraz mogą najwyżej zlikwidować paleniska a potem pewnie zrobią Kraków miastem bez samochodów.
G
Gość
Pozdrawiam wszystkich równie bezsilnych jak ja :(
r
rychu
ktokolwiek pojeździł w sezonie grzewczym po okolicy, doskonale wie, że w podkrakowskich miejscowościach jest o wiele gorzej, co więcej, pyły stamtąd nawiewane są do Krakowa (w Skawinie nie idzie wytrzymać, to samo Alwernia, Kalwaria). Był nawet taki reportaż, gdzie mieszkańcy (bodaj Kalwarii) sami mówili, że u nich śmieci segreguje się na palne i niepalne, a palne segreguje się na palne w dzień i palne w nocy. Przede wszystkim trzeba ucywilizować prowincję, dopiero w dalszej kolejności wymieniać piece.
P
Papa
Moral jest taki zetr,eba budowac 50m apartamentowce bo dopiero wtedy mieszkania na najwyższych piętrach będą wolne od smogu ;) a przy okazji wysokie budynki trochę napływu smogu z zewnątrz zatrzymają i wytworza efekt tunelowy przewiewu.
g
gość
Cytując tych, którzy nie muszą ogrzewać gazem czy prądem oraz tych, którym rodzice płacą rachunki:
"Jak Was nie stać, to się wyprowadźcie"
l
lol
to, że płacimy ruskim za gaz najwięcej w Europie, to już od dawna wiadomo
ostatnio czytałem, że prąd też mamy jeden z droższych
BO NAS STAĆ!
G
Gie
Jeśli masz Firefoxa zainstaluj sobie dodatek - Eliminator slajdów. Bardzo ułatwia oglądanie zdjęć właśnie na takich stronach ja ta i jej podobnych.
x
xxx
a kasa na walkę ze smogiem w Małopolsce poszła do rydzyka
l
lol
na www.radiokrakow.pl te same obrazki są na jednej stronie i nie trzeba klikać 29 razy, żeby je obejrzeć jak tu w debilnej niemieckiej gazecie
a kogo stać na ogrzewanie gazem albo prądem?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska