Trzecia tężnia w Nowej Hucie
Miasto planuje wybudowanie nowego takiego obiektu, powstanie w okolicy Łąk Nowohuckich.
- W tym roku budżetowym udało się zabezpieczyć środki na budowę tężni solankowej przy ul. Padniewskiego w ramach projektu Budżetu obywatelskiego miasta Krakowa - informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Jak tłumaczy miejska jednostka, jeszcze przed weekendem został ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy robót. Oferty można składać do 6 maja do godz. 11.
- Mamy nadzieję, że po pozytywnym rozstrzygnięciu przetargu tym razem bez komplikacji uda się zrealizować wolę mieszkańców wyrażoną w Budżecie Obywatelskim - pisze Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Dobroczynne działanie tężni
O dobroczynnym działaniu tężni solankowych wiadomo od dawna. Tężnia wzmacnia systemy obronne organizmu, a jej mikroklimat jest naturalną formą oczyszczania dróg oddechowych.
Tężnia jest konstrukcją drewnianą, wznoszoną metodami tradycyjnymi z wypełnieniem ram krzakami tarniny. Przeznaczona jest do naturalnego wytwarzania „mgły wodnej” z roztworu solanki. Mgła wodna zawiera krople wody solankowej wraz ze zjonizowanym przez nie powietrzem, wchłanianym podczas oddychania w celach leczniczych.
- W celu uzyskania zamierzonego efektu, tarnina (stanowiąca wypełnienie konstrukcji drewnianej tężni) oblewana jest wodą solankową, tłoczoną przez agregat pompowy zainstalowany w części technicznej tężni. Rozpylona solanka, na skutek nasłonecznienia i działania wiatru tworzy unoszące się aerozol
