Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To było pewne! Wystawa Muzeum Krakowa cieszyła się rekordowym zainteresowaniem

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
„Trzepaki, Reksio, Atari” to najchętniej odwiedzana w ostatnim roku wystawa Muzeum Krakowa
„Trzepaki, Reksio, Atari” to najchętniej odwiedzana w ostatnim roku wystawa Muzeum Krakowa Anna Kaczmarz / Polska Press
Muzeum Krakowa zakończyło miniony rok rekordową liczbą odwiedzin - to kolejne krakowskie muzeum, dla którego rok 2023 był szczególnie dobry pod względem odwiedzin. Wśród przygotowanych przez muzealników wystaw szczególnie jedna cieszyła się szczególnym zainteresowaniem - to "Trzepaki, Reksio, Atari" w Muzeum Nowej Huty.

1 350 882 osoby odwiedziły w 2023 roku oddziały Muzeum Krakowa.

- To rekordowy wynik w dziejach Muzeum Krakowa. Poprzedni padł w 2019 roku i wynosił 1 335 760 zwiedzających. W kolejnych latach liczba gości była mniejsza, ze względu na ograniczenia pandemiczne i wojnę w Ukrainie - wyjaśnia Ryszard Kozik z Muzeum Krakowa.

Spośród dziewiętnastu oddziałów Muzeum Krakowa największą popularnością cieszyła się - po raz kolejny odnotowując najwyższą liczbę odwiedzających - Fabryka Schindlera z ponad 433 tys. zwiedzających. Turyści niezmiennie przybywają tu, by zobaczyć wystawę stałą "Kraków - czas okupacji 1939-1945", w minionym roku towarzyszyła jej ekspozycja czasowa "Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie", opowiadająca o powojennych losach krakowskich Żydów. W minionym roku wystawa czasowa Fabryki Schindlera była jedną z najchętniej odwiedzanych przez zwiedzających oddziały krakowskiego muzeum.

Drugim najchętniej odwiedzanym w 2023 roku oddziałem Muzeum Krakowa był Rynek Podziemny. Opowieść o średniowiecznym grodzie rozpiętą między między Sukiennicami a kościołem Mariackim zobaczyło ponad 347 tys. turystów.

Zwiedzający chętnie odwiedzali także Pałac Krzysztofory, Starą Synagogę, Muzeum Nowej Huty oraz Wieżę Ratuszową.

Niewątpliwym faworytem ubiegłorocznych wystaw była ekspozycja "Trzepaki, Reksio, Atari" prezentowana w Muzeum Nowej Huty. opowieść o dzieciństwie i zabawach okresu PRL-u zobaczyło niemal 37 tys. osób. Nic dziwnego - takiej wystawy w Krakowie jeszcze nie było. Łącznie na wystawie zgromadzono ponad 600 obiektów, od celuloidowych lalek, misiów-trociniaków, figurek żołnierzyków, przez popularne planszówki, wrotki, zośkę, kolejkę elektryczną, czy rzutnik Ania, aż po autentyczną figurkę filmową Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia, grafiki Bohdana Butenki, oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli „Kajko i Kokosz” oraz „Jonka, Jonek i Kleks”. Nie mogło tu też zabraknąć tytułowego trzepaka oraz komputera Atari.

Większość odwiedzających oddział Muzeum Krakowa w dawnym kinie Światowid zajrzała także do schronów pod budynkiem, w których można zanurzyć się w czasy zimnej wojny.

Jak co roku ogromne zainteresowanie krakowian i osób odwiedzających nasze miasto budzi pokonkursowy pokaz krakowskich szopek. Prace biorące udział w ubiegłorocznym konkursie zobaczyło ponad 22 tys. osób.

Rok 2023 w Krakowie był poświęcony m.in. Włodzimierzowi Tetmajerowi. Pośród licznych wydarzeń, które przywoływały malarza, społecznika i polityka a także jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, uwiecznionego w dramacie Wyspiańskiego Gospodarza z "Wesela" prym wiodła pierwsza monograficzne ekspozycja malarstwa artysty w Pałacu Krzysztofory. "Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” okazała się jednym z wystawienniczych hitów Muzeum Krakowa. Złożyło się na nią niemal czterysta obiektów, blisko połowa to malarstwo, ale obrazom towarzyszą rysunki, szkice do obrazów oraz przedmioty przywołujące bronowicki klimat przełomu wieków, m.in. skrzynia posagowa Anny z Mikołajczyków Tetmajerowej.

Jak informuje Muzeum Krakowa, wśród zwiedzających ponad 500 tys. stanowili cudzoziemcy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska