Nasza Loteria

To jedna z najbardziej ekstrawaganckich budowli Krakowa. Perła dla koneserów architektury. Co skrywa kościelna twierdza obok Zakrzówka?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Kraków. Centrum Resurrectionis, Kościół Emaus - wybudowano w latach 1985–1996 w stylu postmodernistycznym według projektu architekta prof. Dariusza Kozłowskiego z Politechniki Krakowskiej.
Kraków. Centrum Resurrectionis, Kościół Emaus - wybudowano w latach 1985–1996 w stylu postmodernistycznym według projektu architekta prof. Dariusza Kozłowskiego z Politechniki Krakowskiej. Szymon Korta/Andrzej Banaś
Siedziba Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa przy ulicy ks. Stefana Pawlickiego 1 w Krakowie. Inaczej zwane Centrum Resurrectionis lub Kościołem Emaus. Kompleks budynków kościelnych, uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów architektury postmodernistycznej w Polsce, może budzić ciekawość i zdziwienie. Strzelista wieża z jakby otwartych dachem, która może kojarzyć się z silosem na rakiety. Przytulona do niej budowla w kształcie niedomkniętego trapezu z gęsto posianymi oknami w kształcie łuków, jakby pęknięta przy głównym wejściu do kompleksu. Samo wejście... w kolorze różu. Dookoła niższe budynki z wieżami, przypominające mury, koszary. Trudno tego miejsca nie skojarzyć z twierdzą, czy warownią. A co skrywa w środku?

To zespół obiektów Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia XX. Zmartwychwstańców – Centrum Resurrectionis noszący nazwę Droga Czterech Bram obejmuje również oprócz domu seminaryjnego i mieszkalnego: kościół pod wezwaniem Emaus, kaplicę domową pod wezwaniem św. Jana Vianneya i kaplicę pod wezwaniem św. Józef.

Centrum Resurrectionis, Kościół Emaus wybudowano w latach 1985–1996 w stylu postmodernistycznym według projektu architekta Dariusza Kozłowskiego, pracownika Politechniki Krakowskiej oraz arch. Wacława Stefańskiego i arch. Marii Misiagiewicz.

Zgromadzenie nie miało swych początków w Polsce, Krakowie. Pierwszą działalność prowadziło w Paryżu i Rzymie. Podejmowało też wyzwania w Bułgarii oraz USA. Następnie pojawiła się placówka we Lwowie, a dopiero później w Krakowie. Zgromadzenie to bardzo rozbudowana organizacja kościelna. Ma dziś około 16 placówek w Polsce, a ponadto w Australii, Bułgarii, Austrii, Niemczech, Słowacji, Ukrainie, Włoszech.

W Krakowie zgromadzenia prowadzi oczywiście działalność duszpasterską, ale także naukową. Ma pokaźną bibliotekę. W kompleksie jest też Bursa Akademicka im. o. Waleriana Kalinki. Jak czytamy na jej stronie internetowej: "Bursa posiada 21 pokoi dwuosobowych. Każdy pokój wyposażony jest we własną łazienkę z prysznicem oraz WC. Czynsz za miejsce w pokoju wynosi miesięcznie 670,00 zł od osoby. Istnieje także możliwość wynajęcia pokoju na wyłączność. Cena takiego wynajmu wynosi 1090,00 zł. W cenę wliczone są media, za wyjątkiem opłaty za gospodarowanie odpadami. Opłata ta jest co miesiąc doliczana do czynszu, a jej wysokość zależy od stawek ustalonych przez Gminę Kraków. W ramach opłaty czynszowej, do dyspozycji mieszkańców bursy, pozostaje zaplecze sportowe i rekreacyjne."

Oczywiście działa tu również kilka wspólnot katolickich, w tym nastawionych szczególnie na ludzi młodych - oaza ruchu Światło-Życie, wspólnota modlitewna "Barka", wspólnota "Galilea", Bractwo św. Jozafata, Bracia Zewnętrzni.

Prowadzone jest oczywiście seminarium i duszpasterstwo powołań.

Na dzień 31 grudnia 2022 r. Polska Prowincja Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa liczyła sobie:

  • bracia – 8;
  • biskup – 1;
  • kapłani – 147;
  • diakoni – 2;
  • klerycy – 3;
  • junioryści – 0;
  • nowicjusze – 1;

Łącznie: 161 zakonników po ślubach + 1 nowicjusz = 162 członków Prowincji.

Abonament na loty, Polska krajem pilotażowym

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska