Krakowskie chóry, we współpracy z miastem i organizatorami Jarmarku Bożonarodzeniowego, do wspólnego kolędowania na Rynku Głównym zapraszają w sobotę (23 grudnia) o godz. 17. To już coroczna akcja, która jest okazją do podtrzymania tradycji wspólnego kolędowania, a także stanowi ukłon w stronę krakowskich, prężnie działających zespołów chóralnych.
W wydarzeniu wezmą udział: Chór Hejnał, Chór Absolwentów I LO w Krakowie Kanon, Stowarzyszenie Muzyczne Chór "Lutnia Krakowska", Chór V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, Ars Cameralis, Chór kameralny Lege Artis, Chór (nie)śpiewających. Podczas koncertu "Śpiewaj z nami! Kolędowanie z krakowskimi chórami" będzie można usłyszeć najbardziej melodyjne i piękne kolędy w ich interpretacji.
Żywa Szopka przy Franciszkańskiej
Na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej 4 wspólne, szopkowe świętowanie Bożego Narodzenia będzie trwało od 24 do 26 grudnia. W tegorocznej 31. "Żywej Szopce przy Franciszkańskiej" w Krakowie wezmą udział m.in. Magda Steczkowska oraz Marek Piekarczyk - wokalista legendarnej grupy TSA i trener polskiej edycji The Voice of Poland. Wystąpią także: zespoły "hulajdusza", "Jakubowe Muszelki", "Promyczki Dobra", "Kwartet C.D.N." oraz tradycyjnie młodzi bracia franciszkanie, organizatorzy szopki.
Na tegorocznej żywej szopce pojawią się: kucyk, osioł, dwie lamy i dwie kozy. Na co dzień to mieszkańcy krakowskiego zoo.
- Zwierzęta zostaną przywiezione na Franciszkańską w Wigilię i wypuścimy je tuż przed rozpoczęciem wydarzenia. W pierwszy i drugi dzień świąt będzie można je zobaczyć od godziny 13.30 do 19. Noc będą spędzać zamknięte na miejscu w zbudowanej stajni i wtedy się ich nie zobaczy, ale będzie można usłyszeć - mówi br. Szymon Greszta OFMConv.
Żywa szopka rozpocznie się w noc wigilijną o godz. 22.30. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przełamie się wtedy opłatkiem z mieszkańcami zgromadzonymi na placu naprzeciwko Okna Papieskiego i złoży życzenia wszystkim uczestnikom spotkania. Do wspólnego kolędowanie zaproszą następnie bracia franciszkanie z zespołu Fioretti. A o północy będzie można uczestniczyć w pasterce w Bazylice św. Franciszka z Asyżu. W kolejne dwa świąteczne dni franciszkanie zapraszają do żywej szopki, na kolędowanie i jasełka od godziny 13.30 do wieczora.
"Przed nami wyjątkowe dni przepełnione radością Bożego Narodzenia. Dodatkowym powodem do świętowania będzie wspaniały jubileusz 800. rocznicy szopki urządzonej w Greccio przez świętego Franciszka z Asyżu" - podkreślają krakowscy franciszkanie.
Pierwszą na świecie żywą szopkę bożonarodzeniową wymyślił i przygotował bowiem św. Franciszek z Asyżu w Greccio, w 1223 roku. Zainspirowani tym wydarzeniem bracia franciszkanie z krakowskiego seminarium duchownego w 1992 roku zorganizowali pierwszą tego typu szopkę w Polsce. Odtąd co roku jest budowana przy Franciszkańskiej. W taki sposób franciszkanie starają się pomóc gościom zgromadzonym na placu przed bazyliką lepiej przeżyć Tajemnicę Bożego Narodzenia.
W związku z okrągłym jubileuszem szopki franciszkanie przygotowują na godz. 15 w Boże Narodzenie (25 grudnia) niespodziankę pod hasłem: Greccio w Krakowie 800 lat później. Na razie dowiadujemy się, że zostanie przybliżona historia z tamtych odległych czasów.
Szopka ze zwierzętami w Ogrodzie Zoologicznym w Krakowie
Do własnej żywej szopki zaprasza w święta Bożego Narodzenia - 25 i 26 grudnia - krakowskie zoo. Świętą Rodzina w otoczeniu zwierząt będzie czekała na gości - podobnie jak w poprzednich latach - w minizoo w godzinach 12-14. Chętni będą mogli karmić zwierzęta przygotowaną przez ich opiekunów marchewką. W zoo zabrzmią też kolędy.
Kolędowanie pod Giewontem - w Wigilię rozpoczyna się festiwal kolęd i pastorałek
Kto chciałby natomiast pokolędować pod Tatrami, może wybrać się na Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych "Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył". Koncerty odbędą się w zakopiańskich świątyniach koncerty w ramach
- Kolędowanie rozpoczniemy 24 grudnia koncertem Parafialnego Regionalnego Zespołu "Giewont" z Olczy w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem. Olczańską świątynię wypełnią radosne pieśni bożonarodzeniowe, jak i rozmaite góralskie pastorałki, które wprowadzą słuchacza w magię świąt Bożego Narodzenia - zapraszają organizatorzy.
W ten wyjątkowy wieczór nie zabraknie również dzielenia się opłatkiem. Koncert poprzedzi pasterkę w oprawie góralskiej.
Podczas tegorocznej, XV edycji festiwalu będzie można posłuchać zarówno artystów związanych z Podhalem, jak też tych znanych z całej Polski. Wystąpią m.in. Olga Bończyk, Agnieszka Przekupień, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Krywań, Kapela Hanki Wójciak, Hanna Zbyryt, Zespół Regionalny im. Klimka Bachledy oraz zespoły Jedla, Zyngry i Tatrzańskie Smyki.
Festiwal potrwa do 2 lutego 2024 roku. Koncerty festiwalowe będą odbywały się zazwyczaj w soboty i niedziele, ale także w piątki. Artyści będą występowali w zakopiańskich kościołach - m.in. w sanktuarium na Olczy, w sanktuarium św. Rodziny na Krupówkach, w kościołach na Harendzie, Chramcówkach, Antałówce. Szczegółowy program - na stronie www.festiwale.zakopane.pl.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Gdzie na sanki w Krakowie? Lista najlepszych górek do zjeżdżania na sankach MAPA
- Tak wyglądają wnętrza legendarnego hotelu Cracovia. Niebawem powstanie tu nowe muzeum
- Horoskop miłosny na grudzień 2023. Zobacz, co cię czeka w nadchodzących tygodniach!
100 najlepszych potraw na świecie - jest ranking!
