WIDEO: Trzy Szybkie
Wymiana starych urządzeń grzewczych, tych od centralnego ogrzewania to nie jakaś fanaberia czy też nabijanie kasy producentów, ale konieczność.
Klaster Energii Biała Ropa rozbił bank w naborze wniosków na wymianę pieców. Do naszego powiatu trafiło ponad 5 milionów złotych. Byliśmy jedynymi, którzy wzięli kasę w subregionie nowosądeckim.
- Konkurencja była bardzo ostra - mówi Jerzy Wałęga, wójt gminy Moszczenica, lider klastra. - Chętnych na pieniądze z urzędu marszałkowskiego było ponad 60. Ich wnioski opiewały na ponad 114 mln zł - dodaje.
Przez pierwsze sito oceny przeszło ich jedynie 34, opiewających na ponad 50 milionów. W końcowym rozrachunku to właśnie powiat gorlicki zyskał najwięcej.
- Wszystkie procedury w urzędzie marszałkowskim trochę trwały, ale to już pewne, mamy promesę na blisko 5,3 miliona złotych - dodaje.
Za te pieniądze na terenie powiatu zostanie wymienionych 368 starych, niespełniających norm pieców. Wnioskodawcy, którzy złożyli wniosek o dotację w listopadzie 2018 roku, otrzymają pieniądze na modernizację źródeł ogrzewania.
W czasie ostatniego Forum Wójtów Burmistrzów i Prezydentów, Jerzy Wałęga odebrał promesę z rąk marszałków województwa: - Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń będzie możliwe również dzięki projektowi likwidacji kopciuchów - mówił Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski. - Zastąpienie starych kotłów grzewczych nowymi źródłami ciepła, spalającymi paliwo gazowe lub biomasę pozwoli zwiększyć efektywność energetyczną setek gospodarstw domowych - dodał.
Teraz, by pieniądze trafiły do mieszkańców, zostało już tylko kilka małych kroków.
- Myślę, że jeszcze w tym roku wdrożymy procedury - mówi wójt Moszczenicy. - Powstanie jakieś małe biuro projektu. U mieszkańców powiatu, którzy zdeklarowali udział w projekcie, pojawią się audytorzy, którzy ocenią prawdziwe potrzeby. Chodzi tu głównie o to, by optymalnie dobrać piec, ewentualnie ocenić, czy nie będzie konieczna modernizacja kotłowni - dodaje.
Uczestnicy programu będą mogli liczyć na spore pieniądze. Przy wymianie pieca to może być nawet osiem tysięcy złotych. Modernizacja kotłowni to dodatkowe sześć tysięcy.
- Mamy w powiecie doświadczenie w takich programach - mówi Jerzy Wałęga. - Praktycznie taki sam projekt realizuje Związek Gmin Ziemi Gorlickiej. Już teraz można powiedzieć, że wymiana kopciucha na piec gazowy może być w całości pokryta przez dotację. W przypadku urządzeń na biomasę, trzeba trochę dopłacić - dopowiada.
W gminie Moszczenica do projektu zgłosiło się 40 właścicieli domów.
- W Gorlicach złożono 15 wniosków i wszystkie one mają szansę na realizację - podkreśla Kamila Pakuła, ekodoradca z gorlickiego ratusza.
Warto wiedzieć
Bat na kopciuchy
23 stycznia 2017 roku Sejmik Małopolski przyjął uchwałę antysmogową. Tym samym Małopolska stała się pierwszym województwem w kraju, w którym wszedł w życie dokument mający na celu systemową walkę ze smogiem.
Kiedy wymienić piec?
Zgodnie z przepisami nowe kotły grzewcze trzeba nabyć najpóźniej do 1 stycznia 2023 roku. Wyjątek stanowią piece klasy 3 oraz 4, które weszły w 10-letni okres przejściowy.
W nowo powstałych domach można montować wyłącznie piece na paliwa stałe, które spełniają najwyższe standardy emisyjne, zgodne z Ekoprojektem.
Osoby, które posiadają kotły klasy 5, mogą z nich korzystać bezterminowo.
