Przez 25 lat Wadowice jeszcze przed północą odpalały sylwestrowe fajerwerki na rynku. Miejskie powitanie nowego roku zaczynało się tu najwcześniej w regionie. Już o godz.19. na placu Jana Pawła II mieszkańcy mogli fetować nowy rok a Urząd Miejski fundował im występy artystyczne oraz właśnie efektowny pokaz fajerwerków.
Ostatni raz miało to miejsce jednak w 2019 roku. Przerwę w latach 2020 i 2021 tłumaczono w Wadowicach ograniczeniami wynikającymi z pandemii covid-19. Dlaczego także na Sylwestra 2023, i prawdopodobnie też w kolejnych latach miasto nie zorganizuje już takiej imprezy?
Z jednej strony chodzi o oszczędności, które samorządy wprowadziły z powodu rosnących cen energii (fajerwerkom towarzyszyły zazwyczaj występy artystyczne i specjalne oświetlenie sceny na placu Jana Pawła II). Taki pokaz sztucznych ogni w Wadowicach w poprzednich latach kosztował magistrat ok. 10 tysięcy złotych.

Kolejnym z powodów jest... ekologia. Strzelające petardy i wynikający z tego hałas, jak wiadomo, miały niekorzystny wpływ na zwierzęta, zarówno te dzikie, jak i udomowione.
W tym roku także w Kalwarii Zebrzydowskiej pokazu fajerwerków nie będzie. Co roku organizowało go tutaj Centrum Kultury Sportu i Turystyki. Powody takie same jak w Wadowicach: oszczędności i moda na ekologię.
W Andrychowie, kolejnej miejscowości miastem powiatu wadowickiego, organizowanego przez władze miasta pokazu sztucznych ogni też nie będzie, ale w tym wypadku to nie jest nowość. Tutaj nie było nigdy takiej tradycji.
Nikt oczywiście nie zabrania odpalania petard mieszkańcom na prywatnych posesjach, ale warto to robić z głową - przypominają urzędnicy.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Szybko się wyludniły. Najmniejsze gminy w powiecie wadowickim
- Rodzina Wojtyłów ma zostać wyniesiona na ołtarze. Co wiemy o rodzicach papieża?
- Wielki miś ze śniegu stanął w Małopolsce! W szczytnym celu
- Oskarżała Jana Pawła II o ukrywanie pedofilii. Sprawę bada prokuratura
- Prezydent odznaczył pośmiertnie troje polskich żołnierzy z Wadowic
- Rząd obiecuje 2,5 tys. km nowych dróg szybkiego ruchu do 2030 roku
Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy
