Białowodzka Góra. Jak dojechać do rezerwatu?
Najlepszym miejscem na rozpoczęcie wędrówki na Białowodzką Górę jest Kaplica Miłosierdzia Bożego na Rozdzielu. Znajduje się tam parking dla kilku samochodów. Do tego jest też ścieżka, która prowadzi do rezerwatu oraz punktu widokowego.
Pod Kaplicę, której taras stanowi także punkt widokowy, dojechać można z dwóch stron. Do wyboru mamy trasę z drogi krajowej nr 75, gdzie w Tęgoborzy skręcamy na Zawadkę, a następnie na Rozdziele. Można też do Zawadki dotrzeć z drugiej strony, czyli od Chomranic.
Na Białowodzką Górę prowadzą także dwa szlaki turystyczne. Krótszy to zielony: Tęgoborze – Białowodzka Góra, który mierzy 3,8 km. Średni czas przejścia to 1 godz. i 35 minut. Drugi, to trasa czerwona: Biczyce – Zamczysko, która ma aż 10 km. Przejście tego szlaku zajmuje średnio 3 godz. i 30 min.
Co wiadomo o Białowodzkiej Górze nad Dunajcem?
Białowodzka Góra jest jednym ze szczytów Beskidu Wyspowego, który znajduje się na końcu Pasma Łososińskiego. Wzniesienie to ma dwa wierzchołki – południowy Rozdziele (616 m) oraz połnocny – Zamczysko (606 m). Białowodzką Górę porasta las, ale jej grzbiet i część stoków jest bezleśna, dzięki czemu jest to idealny punkt widokowy.

Ze szczytu góry można podziwiać przepiękne widoki na Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnieckie i Rożnowskie. Do tego wrażenie robi także widok na Dolinę Dunajca. Z myślą o turystach przygotowano w rezerwacie platformę widokową. Miejsce to możemy podziwiać m.in. na coraz liczniejszych zdjęciach umieszczanych przez użytkowników Instagrama.
Jeśli chcemy podziwiać bajeczną panoramę Tatr, koniecznie trzeba się przejść na drugą stronę góry, czyli Rozdziele. Przy dobrej pogodzie i przejrzystości powietrza można nawet kilka godzin spędzić na polanie.
- TOP największych firm w Nowym Sączu i regionie. Za ich cała Polska
- Zagraniczne piękności. Oto żony, dziewczyny i partnerki piłkarzy Sandecji Nowy Sącz
- Plejada gwiazd na otwarciu kliniki medycyny estetycznej w Nowym Sączu
- Sądecki Banksy, czyli Mgr Mors i jego kolejna odsłona „Serialu na Węgierskiej”
- Nieziemskie wnętrza Astro Centrum. "Ten obiekt może zrobić furorę"
- Stworzyła dzieło sztuki z czekolady, masy cukrowej i wódki. Zdobyła Grand Prix
Parowóz przed dworcem PKP od 1987 roku jest jednym z najbardziej znanych miejskich pomników

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?