Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tomice. Adam Kręcioch, wójt gminy przegrał walkę z chorobą. Miał 61 lat.

Redakcja
W niedzielę, w szpitalu zmarł Adam Kręcioch, wójt gminy Tomice. Urząd ten sprawował od 2002 r. Przegrał trwającą blisko trzy lata walkę z nowotworem. Zostawił żonę, dorosłe dzieci: córkę i syna oraz wnuki. Miał 61 lat. Mieszkańcy gminy, samorządowcy z regionu i my, dziennikarze „Gazety Krakowskiej” łączymy się w bólu z rodziną zmarłego.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę o godz. 13.40 wraz z wyjściem z kaplicy cmentarnej (ul. Wojska Polskiego w Radoczy). Różaniec zostanie odmówiony w kościele parafialnym o godz. 14.15. Po nim, o godz. 15 odbędzie się Msza Żałobna.
Wszyscy, którzy wyrażają taką wolę, mogą uczcić pamięć zmarłego wpisując się do ksiąg kondolencyjnych. Jedna zostanie wyłożona w sali sesyjnej urzędu gminy Tomice, druga w Domu Strażaka w Radoczy. Tu wpisywać można się będzie po uroczystościach pogrzebowych.

Walczył do samego końca
Adam Kręcioch dowiedział się o swojej chorobie w 2012 r. Mimo diagnozy zdecydował, że nie zrezygnuje z pełnionej funkcji i planów na przyszłość. Czuł się dobrze, gdy w ub. zdecydował się na start w kolejnej kampanii.

– Ludzie z naszych wiosek, ich małe i duże problemy, inwestycje gminy, sprawne funkcjonowanie urzędu zawsze były dla niego priorytetem – mówi Ryszard Góralczyk, sekretarz gminy Tomice, pełniący obecnie obowiązki wójta. – On wiedział, że nie może się poddać, a praca i pomoc innym dodawały mu sił i wzmacniały w przekonaniu, że jest potrzeby tutaj, nie tam „na górze” – dodaje.
Ryszard Góralczyk twierdzi, że Adam Kręcioch był nieocenionym szefem gminy. – Dla niego człowiek zawsze był najważniejszy. Wspierał strażaków, policję, koła gospodyń, kluby piłkarskie, parafie – wylicza.

Zawsze był dla gminy
Adam Kręcioch od zawsze mieszkał w Radoczy. W latach 1974 – 1984 pracował w Fabryce Elementów Obrabiarkowych „Ponar” w Wadowicach, kolejno na stanowiskach: wiertacz, ustawiacz, mistrz zmianowy, technolog. Później założył własną działalność gospodarczą - firmę stolarską. Przez kilka lat pracował także jako nauczyciel w podstawówce w Radoczy.
Od 1989 r. pełnił funkcję radnego gminy, a w 1994 r. został przewodniczącym rady. W 2002 r. mieszkańcy wybrali go na wójta. Od początku związany był z Polskim Stronnictwem Ludowym.

– Już jako młody chłopak działał na rzecz sportu, walczył o otwarcie boiska, interesował się tym, aby zmieniać gminę na lepsze – mówi Władysław Hajost, sołtys Radoczy. – Później jako radny miał większe możliwości działania, co wykorzystywał w stu procentach pomagając innym i zyskując sobie wielkie uznanie – dodaje.

Wójt słynął z tego, że jego drzwi zawsze były otwarte. – Mimo, że w urzędzie miał wyznaczone godziny na przyjmowanie tzw. stron, ludzie wiedzieli, że w pilnych sprawach mogą prosić go o pomoc nawet na ulicy – wspomina sołtys Radoczy. – Przychodzili do jego domu, a on nigdy nie odmawiał i nie raz interweniował od razu.

Gabinet pełen odznaczeń
Starania Adama Kręciocha często doceniane były medalami i podznaczeniami. W czasie jego trzech kadencji wybudowano, m.in.: Gimnazjum i halę sportową w Tomicach, rozbudowano sieć wodociągowo-kanalizacyjną.

W tym roku otrzymał Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski. Wcześniej odznaczono go, m.in. Srebrnym i Złotym Medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa” (2004, 2008 r.), Medalem im. Wincentego Witosa (2014 r.) – przyznawanym przez PSL, Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej (2014 r.), Brązową i Srebrną Odznaką Honorową Małopolskiego Związku Piłki Nożnej (2005, 2012), Medalem Jana Pawła II za Zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej (2012 r.).

Będą wybory wójta
W sytuacji, gdy urzędujący szef gminy (wójt, burmistrz, prezydent) umiera najważniejsze, niecierpiące zwłoki decyzje podejmuje jego zastępca, a jeśli takiego nie ma – sekretarz gminy.

Następnie informacja o śmierci przekazywana jest do Urzędu Wojewódzkiego (w tej sytuacji MUW w Krakowie), który wnioskuje do Premiera o wyznaczenie osoby, która pełnić będzie funkcję szefa gminy do czasu wyboru nowego wójta/burmistrza/prezydenta w wyborach samorządowych. Za rozpisanie nowych wyborów odpowiada Komisarz Wyborczy. To on wyznacza terminy, w których zachowane zostaną standardowe procedury, np. czas na kampanię wyborczą, zgłoszenie kandydatów, komitetów wyborczych. Po tym mieszkańcy uprawnieni do głosowania wybierają wójta pośród zgłoszonych i zarejestrowanych kandydatów. Zwykle cała ta procedura zajmuje nie więcej niż trzy miesiące.

Podobny schemat wprowadzony zostaje w momencie odwołania ze stanowiska szefa gminy, np. w referendum. Taka sytuacja była, m.in. w gminie Brzeszcze, gdzie premier wyznaczył na miejsce burmistrza Cecylię Ślusarczyk, która w listopadzie 2014 roku wygrała tu wyboru i do dziś rządzi gminą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska