https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Top 25. Kogo szukają firmy w Krakowie. Zmiana na szczycie listy. Prawie dwa razy mniej ofert pracy niż rok temu. Mamy kryzys! [GALERIA]

Zbigniew Bartuś
Zobacz najnowszą listę najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie. Szczegóły w galerii.
Zobacz najnowszą listę najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie. Szczegóły w galerii. Pexels
Mamy w Krakowie objawy niespotykanego od 30 lat gospodarczego kryzysu. Podczas mijających wakacji pracodawcy zgłosili do Grodzkiego Urzędu Pracy blisko dwa razy mniej ofert pracy niż przed rokiem. W lipcu było ich zaledwie 1902. To wprawdzie nieco więcej niż w czerwcu, ale bardzo mało w porównaniu z lipcem 2019, gdy było ich 3451. Trzeba pamiętać, że w wakacje tradycyjnie przybywa ofert pracy sezonowej, zwłaszcza w hotelarstwie i gastronomii oraz handlu. Dzięki niej dorabiały wcześniej tysiące młodych krakowian i Małopolan. Tego roku tych ofert prawie nie ma. Nic dziwnego: wiele hoteli obsługujących zagranicznych turystów po prostu nie działa, spadły także obroty barów, kawiarni i restauracji. Liczni przedsiębiorcy ledwo wiążą koniec z końcem i nie szukają pracowników.

Z drugiej strony - od początku pandemii widać wyraźnie, że nie wszystkim firmom wiedzie się równie źle jak tym, które wiosną zmuszone były zawiesić lub ograniczyć działalność i do dziś nie odzyskały klientów oraz przychodów. Niektóre biznesy przeżywają wręcz rozkwit dzięki pandemii – widać to także w statystykach GUP w Krakowie, które regularnie publikujemy dzięki uprzejmości dyrektora Marka Cebulaka, jego zastępcy Jacka Pająka i st. insp. Magdaleny Krzyk (dziękujemy!).

W naszym poprzednim zestawieniu, u progu wakacji, na szczyt listy najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie wskoczyli pakowacze ręczni. Znak czasów: w pandemii wzrosła rola firm przewozowych, kurierskich, sklepy internetowe i platformy typu Allegro notują olbrzymie wzrosty zamówień; ktoś musi te wszystkie towary popakować i wyekspediować do klientów. Z tego samego powodu w czołówce TOP25 utrzymują się od wiosny magazynierzy oraz operatorzy wózków widłowych.

Nie słabnie popyt na wszelkiego rodzaju osoby sprzątające – to także wymóg i znak czasów: przestrzenie czy pomieszczenia czyszczone wcześniej raz dziennie lub rzadziej trzeba dziś sprzątać (oraz dezynfekować, ozonować itp.) kilka, a nawet kilkanaście razy na dobę.

W dobrej kondycji pozostaje krakowskie budownictwo – świadczy o tym utrzymujące się na wysokim poziomie zainteresowanie pracodawców fachowcami z kluczowych specjalności. Zdecydowanie obniżyło się natomiast zapotrzebowanie na kelnerów, pracowników kuchni, personel hoteli i pensjonatów.

Z kronikarskiego obowiązku, ale też dla prostego porównania przypominamy, że w lipcu 2019 listę najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie otwierali: operatorzy wózków widłowych, niewykwalifikowani sprzątacze, pomocniczy pracownicy budowlani, magazynierzy, sprzedawcy oraz pomoce kuchenne. Nie brakowało także ofert dla specjalistów od marketingu, ochroniarzy oraz opiekunów osób starszych. W pierwszej dziesiątce byli organizatorzy imprez rozrywkowych (eventów): wszakże Kraków przeżywał wtedy dziejową hossę, umacniając pozycję kulturalnej stolicy Polski. Mnóstwo było ofert dla kelnerów, pracowników gastronomii, pokojowych, kasjerów…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

A jak to wygląda latem 2020 roku, w warunkach utrzymującej się pandemii i wysokiej liczby nowych zakażeń w Małopolsce? Jakich pracowników poszukują pracodawcy kierujący oferty do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie? Sprawdź w najnowszym TOP25 (edycja lato 2020).

** FLESZ - Czterodniowy tydzień pracy w Niemczech?**

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

pracodawcy szukają niewolników za 2600 brutto, ewentualnie 3000 - 3500 brutto ale na pol etatu zeby zusu nie placic pelnego.

Taki kraj

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska