https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Top 25. Kogo szukają firmy w Krakowie. Zmiana na szczycie listy. Prawie dwa razy mniej ofert pracy niż rok temu. Mamy kryzys! [GALERIA]

Zbigniew Bartuś
Zobacz najnowszą listę najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie. Szczegóły w galerii.
Zobacz najnowszą listę najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie. Szczegóły w galerii. Pexels
Mamy w Krakowie objawy niespotykanego od 30 lat gospodarczego kryzysu. Podczas mijających wakacji pracodawcy zgłosili do Grodzkiego Urzędu Pracy blisko dwa razy mniej ofert pracy niż przed rokiem. W lipcu było ich zaledwie 1902. To wprawdzie nieco więcej niż w czerwcu, ale bardzo mało w porównaniu z lipcem 2019, gdy było ich 3451. Trzeba pamiętać, że w wakacje tradycyjnie przybywa ofert pracy sezonowej, zwłaszcza w hotelarstwie i gastronomii oraz handlu. Dzięki niej dorabiały wcześniej tysiące młodych krakowian i Małopolan. Tego roku tych ofert prawie nie ma. Nic dziwnego: wiele hoteli obsługujących zagranicznych turystów po prostu nie działa, spadły także obroty barów, kawiarni i restauracji. Liczni przedsiębiorcy ledwo wiążą koniec z końcem i nie szukają pracowników.

Z drugiej strony - od początku pandemii widać wyraźnie, że nie wszystkim firmom wiedzie się równie źle jak tym, które wiosną zmuszone były zawiesić lub ograniczyć działalność i do dziś nie odzyskały klientów oraz przychodów. Niektóre biznesy przeżywają wręcz rozkwit dzięki pandemii – widać to także w statystykach GUP w Krakowie, które regularnie publikujemy dzięki uprzejmości dyrektora Marka Cebulaka, jego zastępcy Jacka Pająka i st. insp. Magdaleny Krzyk (dziękujemy!).

W naszym poprzednim zestawieniu, u progu wakacji, na szczyt listy najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie wskoczyli pakowacze ręczni. Znak czasów: w pandemii wzrosła rola firm przewozowych, kurierskich, sklepy internetowe i platformy typu Allegro notują olbrzymie wzrosty zamówień; ktoś musi te wszystkie towary popakować i wyekspediować do klientów. Z tego samego powodu w czołówce TOP25 utrzymują się od wiosny magazynierzy oraz operatorzy wózków widłowych.

Nie słabnie popyt na wszelkiego rodzaju osoby sprzątające – to także wymóg i znak czasów: przestrzenie czy pomieszczenia czyszczone wcześniej raz dziennie lub rzadziej trzeba dziś sprzątać (oraz dezynfekować, ozonować itp.) kilka, a nawet kilkanaście razy na dobę.

W dobrej kondycji pozostaje krakowskie budownictwo – świadczy o tym utrzymujące się na wysokim poziomie zainteresowanie pracodawców fachowcami z kluczowych specjalności. Zdecydowanie obniżyło się natomiast zapotrzebowanie na kelnerów, pracowników kuchni, personel hoteli i pensjonatów.

Z kronikarskiego obowiązku, ale też dla prostego porównania przypominamy, że w lipcu 2019 listę najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie otwierali: operatorzy wózków widłowych, niewykwalifikowani sprzątacze, pomocniczy pracownicy budowlani, magazynierzy, sprzedawcy oraz pomoce kuchenne. Nie brakowało także ofert dla specjalistów od marketingu, ochroniarzy oraz opiekunów osób starszych. W pierwszej dziesiątce byli organizatorzy imprez rozrywkowych (eventów): wszakże Kraków przeżywał wtedy dziejową hossę, umacniając pozycję kulturalnej stolicy Polski. Mnóstwo było ofert dla kelnerów, pracowników gastronomii, pokojowych, kasjerów…

A jak to wygląda latem 2020 roku, w warunkach utrzymującej się pandemii i wysokiej liczby nowych zakażeń w Małopolsce? Jakich pracowników poszukują pracodawcy kierujący oferty do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie? Sprawdź w najnowszym TOP25 (edycja lato 2020).

** FLESZ - Czterodniowy tydzień pracy w Niemczech?**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

pracodawcy szukają niewolników za 2600 brutto, ewentualnie 3000 - 3500 brutto ale na pol etatu zeby zusu nie placic pelnego.

Taki kraj

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska