Z drugiej strony - od początku pandemii widać wyraźnie, że nie wszystkim firmom wiedzie się równie źle jak tym, które wiosną zmuszone były zawiesić lub ograniczyć działalność i do dziś nie odzyskały klientów oraz przychodów. Niektóre biznesy przeżywają wręcz rozkwit dzięki pandemii – widać to także w statystykach GUP w Krakowie, które regularnie publikujemy dzięki uprzejmości dyrektora Marka Cebulaka, jego zastępcy Jacka Pająka i st. insp. Magdaleny Krzyk (dziękujemy!).
W naszym poprzednim zestawieniu, u progu wakacji, na szczyt listy najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie wskoczyli pakowacze ręczni. Znak czasów: w pandemii wzrosła rola firm przewozowych, kurierskich, sklepy internetowe i platformy typu Allegro notują olbrzymie wzrosty zamówień; ktoś musi te wszystkie towary popakować i wyekspediować do klientów. Z tego samego powodu w czołówce TOP25 utrzymują się od wiosny magazynierzy oraz operatorzy wózków widłowych.
Nie słabnie popyt na wszelkiego rodzaju osoby sprzątające – to także wymóg i znak czasów: przestrzenie czy pomieszczenia czyszczone wcześniej raz dziennie lub rzadziej trzeba dziś sprzątać (oraz dezynfekować, ozonować itp.) kilka, a nawet kilkanaście razy na dobę.
W dobrej kondycji pozostaje krakowskie budownictwo – świadczy o tym utrzymujące się na wysokim poziomie zainteresowanie pracodawców fachowcami z kluczowych specjalności. Zdecydowanie obniżyło się natomiast zapotrzebowanie na kelnerów, pracowników kuchni, personel hoteli i pensjonatów.
Z kronikarskiego obowiązku, ale też dla prostego porównania przypominamy, że w lipcu 2019 listę najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie otwierali: operatorzy wózków widłowych, niewykwalifikowani sprzątacze, pomocniczy pracownicy budowlani, magazynierzy, sprzedawcy oraz pomoce kuchenne. Nie brakowało także ofert dla specjalistów od marketingu, ochroniarzy oraz opiekunów osób starszych. W pierwszej dziesiątce byli organizatorzy imprez rozrywkowych (eventów): wszakże Kraków przeżywał wtedy dziejową hossę, umacniając pozycję kulturalnej stolicy Polski. Mnóstwo było ofert dla kelnerów, pracowników gastronomii, pokojowych, kasjerów…
A jak to wygląda latem 2020 roku, w warunkach utrzymującej się pandemii i wysokiej liczby nowych zakażeń w Małopolsce? Jakich pracowników poszukują pracodawcy kierujący oferty do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie? Sprawdź w najnowszym TOP25 (edycja lato 2020).
** FLESZ - Czterodniowy tydzień pracy w Niemczech?**
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- Plaża jak nad morzem! Tłumy na nowym kąpielisku w Małopolsce
- Przedpremiera nowego katalogu IKEA 2021. Czym zaskoczy?
- Prywatny inwestor chce wybudować w Krakowie pięć linii metra
- Trasa Łagiewnicka: Trwa budowa tuneli [ZDJĘCIA]
- Kraków. Co z tą przebudową Krakowskiej jest nie tak?
