
Fasolnik z sosem z kumkwatów i koziego sera Anny Loski
Składniki
fasolnik
4-5 kumkwatów
około 30 g twardego koziego sera
2 łyżki cukru trzcinowego
1 łyżeczka masła
świeżo zmielony czarny pieprz
sól
Wykonanie
Fasolnik pozbawiamy końcówek (tak jak w przypadku fasolki szparagowej) i gotujemy w lekko osolonym wrzątku do miękkości. Kumkwaty parzymy, kroimy na plasterki i usuwamy pestki (zazwyczaj jest jedna większa pestka). Na suchą rozgrzaną patelnię wsypujemy cukier i pokrojone kumkwaty. Chwilkę podgrzewamy, dodajemy odrobinę wody oraz łyżeczkę masła i dusimy przez kilka minut, do czasu aż cukier zacznie się karmelizować, a kumkwaty puszczą sok. Do sosu dodajemy starty na tarce twardy kozi ser i całość mieszamy aż ser się rozpuści. Sos doprawimy do smaku grubo zmielonym pieprzem. Ugotowany fasolnik polewamy gorącym sosem i do razu podajemy. Tak podany fasolnik może stanowić odrębne danie lub być dodatkiem do mięs.

Sałatka z bobem, roszponką i boczkiem
Składniki
300-350 g bobu
3-4 garści roszponki
250 g wędzonego boczku
1 pęczek szczypiorku
2-3 łyżki prażonych migdałów w płatkach
1 łyżka octu balsamicznego
1 łyżka oliwy truflowej
1 łyżeczka miodu
pieprz
sól
Wykonanie
Bób gotujemy w lekko osolonej wodzie do czasu aż będzie miękki, studzimy i obieramy ze skórki. Boczek kroimy w kostkę, wrzucamy na suchą patelnię i smażymy, tak żeby był chrupki. Usmażony boczek odsączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku. Szczypiorek drobno siekamy. Do dużej miski wrzucamy roszponkę, bób, boczek i szczypiorek. Z octu balsamicznego, oliwy
truflowej i miodu przygotowujemy sos. Polewamy nim sałatkę i dokładnie mieszamy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem, a po wierzchu posypujemy uprażonymi migdałami w płatkach.

Zakręcona tarta z cukinią
Składniki na ciasto
200 g mąki
125 g schłodzonego masła
1 jajko
1 łyżeczka soli
Wykonanie
Przesianą mąkę siekamy z masłem, dodajemy sól oraz jajko i szybko zagniatamy ciasto. Gotowe ciasto zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na minimum 30 minut. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy i wylepiamy nim wysmarowane masłem formy do mini tart o średnicy około 9-10 cm. Z podanej ilości składników powinno wyjść 5-6 mini tart lub jedna duża tarta o średnicy 28 cm. Powierzchnię ciasta wykładamy papierem do pieczenia, na papier wysypujemy suchą fasolę lub specjalne obciążniki służące do pieczenia kruchego ciasta, żeby ciasto się nie wybrzuszyło. Tak przygotowane spody do tart podpiekamy w piekarniku nagrzanym do temperatury około 220-230 stopni C. przez około 10 minut, tak żeby ciasto było podpieczone, ale nadal miękkie. Z podpieczonego ciasta usuwamy fasolę i papier do pieczenia.
Składniki na nadzienie
kilka małych cukinii w kolorze żółtym i zielonym
150 ml śmietany 30% tł.
1 jajko
125 g mozzarelli startej na grubej tarce
pieprz
sól
Wykonanie
Śmietanę mieszamy z jajkiem - wystarczy energicznie potrzepać widelcem, tak aby jajko dokładnie połączyło się ze śmietaną. Następnie dodajemy mozzarellę i całość doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem. Tak przygotowaną masę wylewamy na podpieczone kruche spody. Cukinię kroimy na bardzo cienkie paseczki - najlepiej zrobić to obieraczką do warzyw, gdyż wtedy paseczki będą jednakowej grubości. Jeśli paseczki są zbyt szerokie, przecinamy je wzdłuż. Tak przygotowaną cukinię układamy spiralnie na masie śmietanowo-jajecznej. Tartaletki wkładamy ponownie do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni C. na około 15-20 minut. Podajemy ciepłe.

Sałatka z roszponką i awokado Magdaleny i Stanisława Romków
Składniki
75 g roszponki
12 sztuk pomidorków koktajlowych
1 awokado
3 łyżeczki oleju
1 łyżeczka musztardy sałatkowej
sok z połowy limonki
szczypta soli, pieprzu i cukru
Wykonanie
Roszponkę myjemy, odsączamy na sitku i wrzucamy do miski. Awokado obieramy, kroimy w kostkę i dodajemy do sałatki. Pomidorki kroimy na połówki i dorzucamy do sałatki.
Na koniec robimy dressing. Do garnuszka dajemy olej, musztardę, sok z limonki i przyprawy im dokładnie mieszamy. Gotową sałatkę polewamy dressingiem i mieszamy.