Tour de Pologne 2024 w pigułce: trasa, mapy etapów, czas przejazdu dzisiaj
Codziennie przez siedem dni na południu Polski będą wielkie kolarskie emocje, wyścig już trwa. Oto linki do map wszystkich etapów - w tym także plan startu i mety - oraz bardzo przydatne dla kibiców orientacyjne czasy przejazdu (mogą się zmieniać, w zależności np. od warunków pogodowych i tempa peletonu). Zobacz, gdzie kolejarze jadą dzisiaj, czas na finał w Krakowie.
- 1. etap, 12 sierpnia: Wrocław - Karpacz (156,1 km)
- 2. etap, 13 sierpnia: Mysłakowice – Karpacz, jazda indywidualna na czas (15,4 km)
- 3. etap, 14 sierpnia: Wałbrzych – Duszniki-Zdrój (156,5 km)
- 4. etap, 15 sierpnia: Kudowa-Zdrój – Prudnik (195,3 km)
- 5. etap, 16 sierpnia: Katowice - Katowice (187,6 km)
- 6. etap, 17 sierpnia: Wadowice – Bukovina Resort (183,2 km)
- 7. etap, 18 sierpnia: Kopalnia Soli „Wieliczka” - Kraków (142,1 km)
Ciekawa trasa Tour de Pologne 2024. Dużo jazdy po górach
Trasa największego polskiego wyścigu kolarskiego tradycyjnie wiedzie przez południowe rejony kraju. W tym roku rywalizacja zapowiada się bardzo ciekawie, znów będzie dużo "górskiej" jazdy. Ponownie będzie jazda w Karkonoszach, ze słynną trasą na Orlinek. Później peleton podąży na wschód.
"Nie mogło" oczywiście zabraknąć na mapie Tour de Pologne Katowic i Krakowa. Po raz kolejny peleton zawita także na Podhale, gdzie wyścig wraca po przerwie. Kolarze odwiedzą m.in. okolice Bukowiny Tatrzańskiej, z równie znanymi, słynnymi "ścianami" podjazdowymi.
Ciekawostką jest fragment historycznego szlaku Orlich Gniazd w Małopolsce. Meta - też już tradycyjnie - w Krakowie, na Błoniach. Tam peleton wykona kilka okrążeń przez miasto. Kibice znajdą wiele miejsc, z których będzie można dopingować kolarzy. W tym przyda się program minutowy przejazdu.
Mistrz olimpijski na trasie Tour de Pologne 2024
Obsada Tour de Pologne 2024 będzie ciekawa. Akces zgłosił m.in. Belg Remco Evenepoel, który niedawno w igrzyskach olimpijskich w Paryżu wywalczył w pięknym stylu dwa złote medale (w jeździe indywidualnej na czas i w wyścigu ze startu wspólnego). Belg w klasyfikacji łącznej TdP triumfował w 2020 r., wówczas to był jeden z jego pierwszych znaczących sukcesów - wcześniej nie wygrał "generalki" w wyścigu etapowym rangi UCI World Tour.
Na trasie Tour de Pologne zobaczyć też będzie można Rafała Majkę, jednego z najlepszych polskich kolarzy ostatnich lat (m.in. brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro). Zawodnik z Małopolski wygrał TdP dokładnie 10 lat temu. Wielkich gwiazd światowego kolarstwa ma być więcej, na trasę w naszym kraju wraca Duńczyk Jonas Vingegaard, triumfator Tour de France 2022 i 2023.
Przypomnijmy, że rok temu w TdP najlepszy był Słoweniec Matej, teraz bronił będzie zwycięstwa.
