Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TPN: bez szans na sztuczny śnieg w kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym

Halina Kraczyńska
Sztuczne naśnieżanie przydałoby się przede wszystkim w kotle Goryczkowym. Tam ostatniej zimy nie zjechał żaden narciarz
Sztuczne naśnieżanie przydałoby się przede wszystkim w kotle Goryczkowym. Tam ostatniej zimy nie zjechał żaden narciarz Grzegorz Sikora
Tatrzański Park Narodowy przeprowadził badania przepływu wody w potoku, z którego - według planów Polskich Kolei Linowych - ma być pobierana woda do naśnieżania tras narciarskich w Kotle Goryczkowym i Gąsienicowym. Jak twierdzi Paweł Skawiński, dyrektor TPN, badania nie wyszły pomyślnie dla spółki. Zdaniem przyrodników naśnieżanie zimą stoków nie jest więc możliwe.

Czytaj także:

Polskie Koleje Linowe od lat starają się zmodernizować kolej krzesełkową w Kotle Goryczkowym. Ta przestarzała konstrukcja wymaga nie tylko unowocześnienia, ale - jak podkreślał to wielokrotnie Andrzej Laszczyk, prezes PKL - i sztucznego naśnieżania na trasie.

- Jeśli rzeczywiście mamy poprawić warunki do uprawiania narciarstwa, to konieczna jest jednoczesna budowa systemu śnieżenia - podkreślał prezes. Według niego dobrze zaśnieżone trasy, to mniej przeszkód dla narciarzy, na przykład kamieni, a przede wszystkim grubsza warstwa ochronna dla znajdującej się pod śniegiem roślinności.

PKL mają gotowy projekt modernizacji kolejki w Goryczkowej i sztucznego śnieżenia. Ogłosiły też przetarg na wykonanie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. - Procedury nie zostały jeszcze zakończone - mówi Paweł Murzyn, dyrektor ds. technicznych spółki.
Jak wielokrotnie mówił prezes Laszczyk, dzisiejsze technologie pozwalają na wybudowanie systemu naśnieżania bez szkody dla przyrody.

Powątpiewa w to jednak Tatrzański Park Narodowy. - Przeprowadziliśmy ostatnio badania przepływu wody w potoku, z którego byłaby czerpana woda do naśnieżania Goryczkowej - mówi dyrektor Skawiński. - Wykazały one, że przepływa w nim siedem litrów wody na sekundę. Taka ilość wystarcza, by się... herbaty napić, a nie naśnieżać stok szeroki na 30 metrów, gdzie z uwagi na ukształtowanie terenu wymagana jest grubość pokrywy śniegu na 1,5-2 metry. Na to potrzeba olbrzymich ilości wody!

A z tą w Tatrach szczególnie zimą jest poważny problem. Aż do czerwca, jak twierdzi dyrektor Parku, występuje wyraźny niski poziom wody w górach. Według Skawińskiego, nie ma też szans na inne rozwiązania, np. budowę jezior zaporowych w Tatrach czy wybudowanie w Zakopanem zbiorników i magistrali, która doprowadzałby wodę do naśnieżania tras.

- W Tatrach takie inwestycje są nie do zaakceptowania - uważa Skawiński. - I nie wyobrażam sobie, by mogła być opracowana ocena środowiskowa dla takich inwestycji, która by była zgodna z przepisami obowiązującymi na terenach chronionych i na obszarze Natura 2000.

Nie wierzą w to także ekolodzy z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot i zapowiadają kontrolę każdego etapu inwestycyjnego, a w razie wątpliwych działań spółki przy sporządzaniu raportu, zamierzają powiadomić o tym Komisję Europejską .


Słowacy śnieżą

Bohus Hlavaty, prezes słowackiej firmy Tatra Mountain Resorts, która jest zainteresowana kupnem PKL. - Dwa lata przekonywaliśmy dyrekcję słowackiego parku TANAP do inwestycji pozwalającej na sztuczne naśnieżanie stoku narciarskiego na Łomnicy i udało się, znaleźliśmy sensowne dla wszystkich stron rozwiązanie. To jest możliwe.

Serwis Wybory 2011: Najświeższe informacje wyborcze z Małopolski!

Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa! **Podpisz petycję do rządu**

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska