W Krakowie w czterech placówkach leczniczych istnieje możliwość prowadzenia terapii z wykorzystaniem aparatu ECMO (Extra Corporeal Membrane Oxygenation), który jest rodzajem protezy zastępującej pracę płuc i/lub serca. To technika pozaustrojowego utlenowania krwi. W Krakowie dostępnych jest łącznie 14 takich urządzeń, w tym dwa przeznaczone wyłącznie do stosowania u dzieci. Obecnie zajętych jest 7 takich aparatów.
Sytuacja na innych oddziałach
W styczniu 2022 roku Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia przeprowadził analizę dostępności świadczeń opieki zdrowotnej w monitorowanych 12 krakowskich szpitalach, które w związku z koniecznością tworzenia łóżek COVID-owych, dokonały zmiany struktury organizacyjnej. Z analizy wynika, że liczba wszystkich dostępnych łóżek to ponad 5 500, z czego niemal 1 100 łóżek stanowią łóżka dla pacjentów z COVID-19.
- Najtrudniejszy dostęp do świadczeń zdrowotnych w krakowskich szpitalach występuje m.in. na oddziałach pulmonologii, anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, kardiologii, endokrynologii, geriatrii, nefrologii i dializoterapii. Przyjęcia planowe oraz w stanie zagrożenia życia w żadnej z krakowskich placówek medycznych (stan na 27 stycznia) nie zostały całkowicie wstrzymane, z wyłączeniem oddziałów, które zostały przekształcone na izolacyjne - informują urzędnicy miejscy,
W pierwszej kolejności przyjmuje się pacjentów, którzy wymagają natychmiastowej bądź pilnej interwencji. W miejskich placówkach na oddziałach, które nie zostały przekształcone w covidowe, planowe przyjęcia odbywają się w ograniczonym zakresie i z uwzględnieniem aktualnych zasad sanitarnych. Zabiegi planowe są realizowane w zmniejszonym zakresie z uwagi na mniejszą liczbę dostępnych miejsc oraz oddelegowanie personelu medycznego do oddziałów izolacyjnych.
Szczepienia
Kraków ma wysoki wskaźnik szczepień przeciw COVID-19. 72 proc. mieszkańców zaszczepiło się przynajmniej jedną dawką. W pełni zaszczepionych jest ponad 540 tys. osób, to 69 proc. krakowian.
Ponadto w mieście rośnie szybko liczba zaszczepionych dzieci do lat 11. Już ponad 14,5 tys. najmłodszych przyjęło szczepionkę.
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym
