Trudna sytuacja Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Pomoże Uniwersytet Ekonomiczny

PD
Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia wprowadzone na terenie całego kraju spowodowały, że krakowskie Hospicjum im. św. Łazarza znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Z powodu pandemii placówka musiała zawiesić wiele akcji w tym m.in. coroczne ,,Pola Nadziei". To oznacza, że brakuje darczyńców i datków. Trudną sytuację krakowskiego Hospicjum im. św. Łazarza zauważył Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, który postanowił osobiście zaangażować się w akcję pomocy placówce.

FLESZ - Będzie waloryzacja 500+

Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia wprowadzone na terenie całego kraju spowodowały, że krakowskie Hospicjum im. św. Łazarza znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Dofinansowanie otrzymywane przez placówkę z NFZ pokrywa jedynie ok. 50 proc. jej potrzeb (ok. 6 milionów zł). Pozostałe środki pochodzą od sponsorów oraz z różnego rodzaju akcji i zbiórek, które – w związku z sytuacją epidemiczną – nie mogą się odbywać w dotychczasowej, znanej i skutecznej formie. Zostały więc przeniesione do przestrzeni wirtualnej, stając się dla Hospicjum zupełnie nowymi, nieznanymi dotąd zadaniami, z którymi placówka musi sobie poradzić.

Trudną sytuację krakowskiego Hospicjum im. św. Łazarza zauważył Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, który postanowił osobiście zaangażować się w akcję pomocy placówce.

W tym celu zorganizowano spotkanie przedstawicieli Uczelni z Panią Prezes Hospicjum dr Jolantą Stokłosą, w trakcie którego omówiono zasady współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z placówką, a także możliwe formy wsparcia dla Hospicjum.

Udział w nim wzięli: Rektor UEK dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, dr hab. Krzysztof Machaczka, prof. UEK – Dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji, mgr Wioleta Gałat z Zespołu ds. Rozwoju Społecznego i Ekologicznego oraz Andrzej Tombiński – Prezes RE-Bau, były Honorowy Konsul Generalny Republiki Austrii, który jako pierwszy odpowiedział na apel Pana Rektora i przekazał na rzec Hospicjum darowiznę.

W ramach potrzeb hospicjum i możliwości uniwersytetu zaproponowano placówce pomoc na zasadach wolontariatu ze strony studentów i pracowników krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Dodatkowo przewidziano także organizację szkoleń oraz wsparcie przez Uniwersytet placówki w rozumieniu i implementowaniu przepisów dotyczących rozliczania jej środków, a także w działaniach e-marketingowych. Uczelnia będzie także zachęcać firmy współpracujące z UEK do wsparcia finansowego hospicjum.

Hospicjum im. św. Łazarza jest wsparciem dla chorych w ostatnim okresie życia. Placówka zapewnia potrzebującym zarówno całodobową opiekę stacjonarną, jak i domową – odwiedzając takich pacjentów średnio co dwa dni, a także ucząc ich bliskich jak dbać o chorego, aby nie było potrzeby hospitalizacji w tym trudnym czasie. Ponadto przez całą dobę, dzięki specjalnej infolinii, rodziny i opiekunowie chorych mogą kontaktować się z hospicjum, by uzyskać pomoc lekarza lub pielęgniarki.

Placówka, przez cały okres opieki nad pacjentem, dokłada wszelkich starań, by zminimalizować jego ból i zapewnić choremu możliwość godnego przeżycia jego ostatnich miesięcy, tygodni czy godzin. W związku z tym uruchomiono Poradnię Leczenia Obrzęku Limfatycznego, całkowicie finansowaną ze środków własnych hospicjum. Dodatkowo pacjenci mogą korzystać ze wsparcia psychologa. Specjalistyczną pomocą psychologiczną mogą być objęci także ich bliscy, zarówno w trakcie przebywania chorego pod opieką placówki, jak i po jego śmierci.

Hospicjum im. św. Łazarza można również wesprzeć przekazując swój 1% podatku lub składając datek WIRTUALNEJ PUSZKI.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie