https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa konkurs na dyrektora MOCAK-u, tymczasem artyści zapraszają na panel dyskusyjny poświęcony przyszłości tej instytucji

Anna Piątkowska
W tym roku poznamy nazwisko osoby, która pokieruje MOCAK-iem
W tym roku poznamy nazwisko osoby, która pokieruje MOCAK-iem ANDRZEJ WISNIEWSKI / POLSKAPRESSE
Do 14 marca można zgłosić swoją kandydaturę w konkursie na dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Tuż przed upływem tego terminu krakowscy artyści zapowiadają dyskusję poświęconą przyszłości instytucji.

Jaką rolę powinno pełnić muzeum sztuki współczesnej w życiu dzielnicy, miasta i regionu? Jakie znaczenie w jego działalności mają zaufanie oraz dialog ze środowiskiem sztuk wizualnych?

Czy kryzys klimatyczny i wojna za naszą wschodnią granicą wpływają na postrzeganie roli muzeów?

I wreszcie – w kontekście trwającego konkursu na stanowisko dyrektora MOCAK-u – czego oczekujemy od przyszłego kierownictwa tej krakowskiej instytucji?

To pytania, jakie stawiają organizatorzy panelu dyskusyjnego poświęconego przyszłości MOCAK-u, jaki zaplanowano 8 marca o godz. 17.00 w Składzie Solnym. Jak zapowiadają organizatorzy, jego celem jest "wspólny namysł nad przyszłością muzeum, wychodzący poza kwestie personalne, resentymenty czy rozpamiętywanie przeszłości".

Trwa konkurs na dyrektora MOCAK-u

Do 14 marca trwa etap zgłaszania kandydatur w konkursie mającym wyłonić osobę, która pokieruje Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. To pierwszy konkurs na stanowisko dyrektora w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Od powołania MOCAK-u w 2010 roku stanowisko to piastowała Maria Anna Potocka, nie dziwią więc pytania stawiane o jego kształt, inspiracje i relacje muzeum z innymi instytucjami i oczekiwania środowiska artystów wizualnych.

W debacie w Składzie Solnym wezmą udział m.in. historyk sztuki Paweł Brożyński, artystka wizualna Cecylia Malik, rzeźbiarz i kurator wystaw Mateusz Okoński, radna miejska Aleksandra Owca, pełnomocnik prezydenta miasta ds. kultury Paweł Szczepanik oraz kuratorka wystaw Aneta Rostkowska.


Do udziału w panelu organizatorzy zapraszają osoby zainteresowane sztuką współczesną, artystki i artystów, aktywistki i aktywistów miejskich, radne i radnych oraz urzędniczki i urzędników związanych z magistratem do wspólnej debaty o przyszłości MOCAK-u i jego nowej roli w życiu Krakowa oraz w długofalowej polityce kulturalnej miasta.

Nazwisko osoby, która pokieruje MOCAK-iem poznamy w połowie lipca. Do czasu wyłonienia dyrektora lub dyrektorki instytucją kieruje Grzegorz Kuźma pełniący obowiązki dyrektora.

Kandydaci powinni przedstawić m.in. autorski program realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju muzeum, misję i wizję rozwoju instytucji na okres trzech lat oraz koncepcję finansowania działalności muzeum. Po sprawdzeniu ofert pod względem formalnym, kandydatów czeka rozmowa kwalifikacyjna, podczas której zostanie zweryfikowana znajomość języka angielskiego, a kandydaci będą mieli okazję zaprezentować swoje koncepcje prowadzenia muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska