Przemówienie Joe Bidena w Arkadach Kubickiego
W Warszawie trwa dwudniowa wizyta prezydenta USA Joe Bidena. We wtorek amerykański przywódca wygłosił przemówienie w Arkadach Kubickiego. – Będziemy bronić suwerenności narodów i demokracji. (…) Ne powinno być żadnych wątpliwości – nasze wsparcie dla Ukrainy nie będzie zachwiane, a zobowiązania NATO to święta przysięga obronienia każdej piędzi terytorium krajów sojuszu – mówił Joe Biden.
Co było najważniejszego w przemówieniu prezydenta USA?
Radosław Fogiel, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, poseł Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z i.pl podkreślił, że niezwykle istotny jest fakt, że słowa te popłynęły z Warszawy i popłynęły po raz drugi w ciągu niespełna dwunastu miesięcy. – To pokazuje poziom naszych relacji oraz siłę sojuszu – podkreślił.
Poseł PiS zauważył, że bardzo istotne jest to, że prezydent Joe Biden po raz kolejny tutaj w Warszawie powiedział o absolutnej nienaruszalności NATO oraz nienaruszalności solidarności.
– Podkreślił, że artykuł 5 Sojuszu Północnoatlantyckiego obowiązuje każdego skrawka krajów członkowskich, że atak na jeden kraj to atak na wszystkie inne – dodał.
Radosław Fogiel zwrócił uwagę, że prezydent USA mówił także o podziale na nas – świat zachodni i świat wolny oraz na tych, którzy tkwią w autorytaryzmie.
– Mówił o odwadze i wolności. To bardzo istotne, że te słowa padły w Polsce, która wie, jak bardzo należy wolność cenić, bo walczyła o nią nie raz. Hasło, które nam wielokrotnie przyświecało: „za wolność waszą i naszą” dzisiaj jest nadal aktualne – wskazał.
Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych podkreślił również, że Joe Biden mówił wdzięczności Polsce. – Docenił Polskę i aktywności Polaków – obywateli i organizacji państwa – w ciągu ostatniego – dodał.
– Pamiętajmy, że to wystąpienie było kierowane w większej mierze do odbiorców w Stanach Zjednoczonych i na świecie, niż w Arkadach Kubickiego – podkreślił.
Radosław Fogiel zauważył, że prezydent USA mówił także o twardej determinacji wspieraniu Ukrainy w obronie Ukrainy pomaganiu jej aż do zwycięstwa.
– To ważne z punktu widzenia amerykańskiej polityki, ale i sytuacji samych Ukraińców. Doskonale wiemy, że Ukraina, która jest w stanie się obronić, Ukraina, które zachowa niepodległość, to jest też kwestia bezpieczeństwa Polski i innych krajów naszego regionu – wskazał.
Jakie oczekiwania co do szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki?
Pytany o oczekiwania dotyczące szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki, w którym weźmie udział prezydent USA, Radosław Fogiel podkreślił, że samo spotkanie jest kolejnym krokiem, jeśli chodzi o zwiększenie roli państw wschodniej flanki NATO.
– Jednak jest to też takie forum, gdzie można z pewnością rozmawiać o konkretnych oczekiwaniach albo o konkretnych zobowiązaniach strony amerykański. Oczywiście nie wiemy, czy dzisiaj zostanie coś uzgodnione i przekazane opinii publicznej, ale na pewno będą rozmowy o realizacji wszystkich decyzji, które zapadły na szczycie NATO w Madrycie. Zapewne będą rozmowy o zwiększeniu obecności wojsk w regionie, ale też dalszej strategii wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie – mówił poseł PiS.

mm