Zmiany w komendach powiatowych policji w Małopolsce
Pod koniec listopada obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie objął Artur Bednarek, który wcześniej pełnił obowiązki pierwszego zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.
Już po Nowym Roku rozpoczęło się trzęsienie ziemi w małopolskich komendach powiatowych. W przeciągu zaledwie kilku dni nastąpiły zmiany w kilku jednostkach. Z dotychczasowych funkcji odwołani zostali komendanci z Zakopanego, Olkusza, Oświęcimia, Miechowa, Brzeska, Krakowa i Bochni.
Zmiany szefów jednostek policji nie są czymś niecodziennym, ale tym razem ich skala i tempo mogą stanowić zaskoczenie.
Ponadto część z nich została oddelegowana do pełnienia służby w odległych miejscowościach. Przykładowo, dotychczasowy komendant powiatowy z Oświęcimia będzie pracował w oddalonym o 130 kilometrów Zakopanem, a dotychczasowy szef policji w Olkuszu będzie pracował w Myślenicach, które od Olkusza dzieli prawie 75 kilometrów i minimum półtorej godziny jazdy, w sytuacji, gdy nie ma korków.
- Nie trzeba być wyjątkowo spostrzegawczym, żeby domyślić się, co to może mieć na celu. Kto będzie dojeżdżał tyle kilometrów do pracy? Tu raczej chodzi o to, żeby poprzechodzili na wcześniejsze emerytury. Chciałbym się mylić, bo to nieuczciwe - mówił jeden z policjantów, który prosił o anonimowość.
Decyzje o zmianie szefów zaskoczyły wielu pracowników. Zgodnie z ich relacjami dotychczasowy komendant oświęcimskiej policji był powszechnie szanowany. Podobnie było w przypadku szefa policji w Olkuszu.
Podziękowania dla dotychczasowych komendantów
Podczas oficjalnych zbiórek związanych z przekazywaniem obowiązków komendantów nie podano żadnych szczegółów i przyczyn tak znaczącego zakresu zmian w poszczególnych garnizonach.
Uczestniczący w takich spotkaniach w Olkuszu czy w Oświęcimiu zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Paweł Krauz jedynie dziękował dotychczasowym szefom za służbę, podkreślając ich zaangażowanie w działania na rzecz wysokiego bezpieczeństwa mieszkańców, a z drugiej wskazywał na doświadczenie następców, gwarantujących utrzymanie takiego poziomu.
W związku z tym skierowaliśmy pytanie: jaki jest cel tych zmian do rzecznika małopolskiej Policji.
- Komendant Wojewódzki Policji ma prawo dobierać sobie do współpracy osoby, z którymi musi go wiązać zbieżna polityka kierowania komendą. To zawsze jest kwestia oceny przez Komendanta czasu służby oraz stanu realizacji obowiązków na danym stanowisku - czytamy w odpowiedzi, której udzielił kom. Rafał Knapik z KWP w Krakowie.
Zgodnie z rozkazem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie:
4.01.2025 r. obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Brzesku objął mł. insp. Marcin Mucha,
7.01.2025 r. obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Miechowie objął mł. insp. Łukasz Radzięta,
7.01.2025 r. obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Zakopanem objął insp. Robert Chowaniec,
7.01.2025 r. obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu objął insp. Piotr Dziekanowski,
7.01.2025 r. obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Krakowie objął mł. insp. Artur Duniewicz,
8.01.2025 r. obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Olkuszu objął mł. insp. Dominik Jurczak.
Warto dodać, że zmiany zachodzą nie tylko policyjnych szeregach w Małopolsce. W przeciągu ostatniego tygodnia do zmian na stanowiskach komendantów powiatowych Policji doszło także w innych częściach kraju, między innymi w Radomsku, Pińczowie, Stalowej Woli, Łańcucie, Tarnobrzegu, Człuchowie, Wręczycy Wielkiej, Rzeszowie czy Kwidzynie.
