Nowe przepisy gwarantujące szczególną opiekę chorym z EB przygotowało Ministerstwo Zdrowia. U osób dotkniętych tym rzadkim, genetycznym schorzeniem skóra jest wyjątkowo delikatna, a jej poszczególne warstwy nie łączą się we właściwy sposób. W efekcie na ciele pacjentów nieustannie pojawiają się liczne, bolesne rany. Na pęcherzowe oddzielanie się naskórka nie ma lekarstwa, ale specjalistyczne opatrunki pomagają w gojeniu się uszkodzeń i zabezpieczają przed kolejnymi urazami.
Do tej pory pacjenci do tego rodzaju środków musieli dopłacać kilka tysięcy złotych miesięcznie, a ich cena gwałtownie - o kolejne 2 tys. zł - wzrosła na początku lipca po wejściu w życie nowej listy leków refundowanych. Teraz dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia wszystkie potrzebne im produkty medyczne dostaną za darmo. Ich koszty pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Za wydawanie chorym darmowych produktów będą odpowiadać szpitale. Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał już umowy z trzema lecznicami, którym powierzono to zadanie. Pacjenci z EB pomocy mogą szukać w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, Wojewódzkim Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie oraz Szpitalu Powiatowym w Limanowej.
Lista środków wydawanych chorym bez żadnych opłat została przygotowana we współpracy z organizacjami zrzeszającymi pacjentów cierpiących na EB. Na specjalnym wykazie znalazły się m.in. różnego rodzaju specjalistyczne opatrunki, bandaże, opaski, przylepce, preparaty i płyny dezynfekcyjne, igły jednorazowego użytku czy odżywki.
ZOBACZ TAKŻE:
Kraków. Szpital Uniwersytecki coraz bliżej przeprowadzki. Zo...
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- 10 pomysłów na zdrowe śniadanie
- Tak wyglądają polskie szpitale psychiatryczne [zdjęcia]
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- TOP 10 krakowskich ginekologów. Sprawdź, których lekarzy polecają pacjentki [RANKING]
- Zobacz, jak wyglądają najlepsze porodówki w Krakowie!
FLESZ - Nocowanie przy chorym w szpitalu za darmo
