Stolica kwitnących sadów znów zasypała się kwiatami
Łącko - położona na południu Małopolski gmina bez wątpienia w większości regionów Polski kojarzone jest z wytwarzanym lokalnie trunkiem alkoholowym zwanym śliwowicą. To jednak niejedyna rzecz, która w tej położonej na południu Polski miejscowości jest godna uwagi.
Stolica kwitnących sadów szczególnie zachwyca wiosną, a dokładniej teraz - kiedy wszystkie drzewa owocowe zaczynają rozkwitać, a jej krajobraz zamienia się w urzekającą krainę. Niemal na każdym rogu można oglądać ciągnące się w nieskończoność sady owocowe pokryte białymi kwiatami. Tutaj niepotrzebne są żadne filtry. Zobaczcie sami zdjęcia w naszej galerii!
Święto kwitnącej jabłoni
Co roku w gminie Łącko w okresie wiosennym organizowane jest lokalne wydarzenie nazywane Świętem Kwitnącej Jabłoni. Jest to typowo regionalna impreza z licznym udziałem zespołów folklorystycznych i orkiestr dętych z Polski i zagranicy, druga co do wielkości po organizowanym rokrocznie w maju Święcie Kwitnącej Jabłoni. Stanowi ona prezentację dorobku kulturalnego i pracy rąk rolników i sadowników z całej gminy Łącko. W tym roku święto zaplanowano na 10-11 maja 2025
Historia gminy Łącko
Gmina Łącko, położona na terenie powiatu sądeckiego, jest jednym z miejsc na Sądecczyźnie, które warto odwiedzić. Łącko znajduje się na krawędzi Beskidu Wyspowego i Beskidu Sądeckiego, co stanowi idealne miejsce na bazę wypadową do okolicznych miejscowości turystycznych takich jak Szczawnica czy Zakopane.
Łącko to także miejsce o bogatej historii. Z tej gminy pochodzi polski rycerz Zyndram z Maszkowic, który brał udział w bitwie pod Grunwaldem. Łącko to malownicza wieś, która oferuje wiele atrakcji turystycznych i jest idealnym rozwiązaniem wypadowym do odkrywania Małopolski. Bogata historia, piękne krajobrazy i lokalne tradycje czynią Łącko wyjątkowym miejscem na mapie Polski.
Wizytówka Łącka, czyli historia regionalnej śliwowicy
Przekazy historyczne wskazują, że uprawa śliwek w rejonie łąckim znana była już w XII wieku. Suszone owoce transportowano drogą wodną do innych krajów Europy. Popularne było również wytwarzanie powideł. Przypuszcza się, że część owoców przeznaczona była na produkcję śliwowicy.
