Nasza Loteria

Tuchów nie chce dłużej być wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, więc wymieni piece i ociepli budynki ponad 120 rodzinom

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Dzięki programowi powietrze w Tuchowie ma być czystsze
Dzięki programowi powietrze w Tuchowie ma być czystsze Paweł Chwał
Tuchów za sześć milionów złotych zmodernizuje ponad setkę domów mniej zamożnych mieszkańców gminy i wymieni im piece węglowe na gazowe. Samorządowcy liczą, że dzięki temu poprawi się jakość powietrza w miasteczku, które cztery lata temu WHO umieściła na liście najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie.

FLESZ - Większe kary, czyste lasy?

Sześciotysięczny Tuchów jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast nie tylko w Polsce, ale i Europie. Od kilku lat podejmowane są w nim różne działania, głównie uświadamiające, które mają przede wszystkim zmienić stare nawyki mieszkańców w kwestii ogrzewania budynków.

Piece do wymiany

Część osób udało się już przekonać do wymiany pieców na te, lepszej generacji lub do przejścia na ogrzewanie elektryczne czy gazowe.

- Na takie działania decydują się najczęściej jednak osoby majętniejsze, które na to stać lub umieją skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań, przy których często potrzebny jest jednak pewien wkład własny. Osoby mniej zamożne, nawet jakby chciały coś zmienić w tym temacie, to niestety miały dotąd ograniczone możliwości - zauważa Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa.

Dzięki porozumieniu podpisanemu z Ministrem Rozwoju do Tuchowa trafi w sumie 4,5 miliona złotych dofinansowania. 1,5 miliona złotych dołoży do programu gmina. Pieniądze te pozwolą na kompleksową modernizację 121 budynków mieszkalnych, należących do osób o najniższym statusie majątkowym, które ujęte są w gminnym programie niskoemisyjnym.

Tuchów jest jedną z kilku gmin w Polsce, w której realizowany będzie ten pilotażowy program walki ze smogiem.

Prace polegać będą m.in. na termomodernizacji budynków, wymianie okien i drzwi, aby straty ciepła była jak najmniejsze. Dodatkowo w większości budynków, które objęte zostaną programem, dotychczasowe piece węglowe zostaną zastąpione gazowymi.

Program na trzy lata

Średni koszt realizacji przedsięwzięcia w jednym budynku mieszkalnym nie może przekroczyć kwoty 53 000 zł.

- Przed nami opracowanie regulaminu i kryteriów wyboru beneficjentów programu. Do tego musimy wyłonić wykonawcę prac. Realizacja zadania przewidziana jest do 2023 roku, ale myślę już w przyszłym roku część domów zostanie zmodernizowana jeszcze przed nadejściem zimy - dodaje burmistrz Marszałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska