Otwarty przy Centrum Zdrowia Tuchów Ośrodek Psychoterapii to jedna z nielicznych inicjatyw w regionie, która ma na celu zapełnienie tzw. białych plam jeżeli chodzi o opiekę psychiatryczną dla osób chorych na schizofrenię, cierpiących na zaburzenia nerwicowe i zmagających się z problemami uzależnienia.
- Do tej pory doraźnie korzystałam z poradni, ale kiedy mój stan się pogarszał musiałam jechać do szpitala. Daleko - bo do Krakowa albo do Straszęcina, bo w Tarnowie i regionie nie ma oddziału stacjonarnego - mówi Marta z Gromnika, pacjentka tuchowskiego ośrodka.
Działający w ramach niego Dzienny Oddział Psychiatrii to doskonała alternatywa dla takich osób, jak Marta. Chory może funkcjonować normalnie, bez konieczności hospitalizacji i rozłąki z rodziną. - Pobyt na oddziale trwa około 12 tygodni od poniedziałku do piątku od 8 do 13.
Pacjent jest całościowo diagnozowany, czyli poddawany ocenie psychiatryczno-psychologicznej, po czym zespół wspólnie pracuje nad indywidualnym programem terapeutycznym dla niego - wyjaśnia Beata Liwowska-Świder, psycholog pracująca jako psychoterapeutka w CZT.
Podobne cele przyświecają terapii leczenia uzależnień. Pacjenci pracują w różnych grupach terapeutycznych, mają spotkania indywidualne i konsultacje psychiatryczne. - Osoby, które nie są w stanie podejść do ośrodka mogą korzystać z leczenia środowiskowego. W domu odwiedzają ich specjaliści i pielęgniarki. To u nas absolutna nowość - mówi Tomasz Olszówka, prezes CZT.
Policja uderza w środowisko kiboli
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!