- Aktualnie trwa budowa ogrodu sensorycznego w Radziszowie. Będzie to wyjątkowe miejsce terapeutyczne dla pacjentów z oddziału rehabilitacyjnego. Koszt całego zadania to 1 mln zł, a środki na realizację tej inwestycji pochodzą z budżetu Województwa Małopolskiego. Zakres rzeczowy objął przygotowanie dokumentacji, przygotowanie terenu, wykonanie alejek, zamówienie i montaż dużej altany oraz pełną aranżację ogrodu. Przede wszystkim jak sama nazwa wskazuje ogród jest przygotowywany z myślą o doznaniach sensorycznych, czyli będą tam strefy zapachu - gdzie będą posadzone rośliny wonne, strefy dźwięku - gdzie pojawią się urządzenia sensoryczne jak np. dzwonki wietrzne i cymbały, a także strefa traw. W zależności od potrzeb, pacjent będzie mógł się w tym miejscu, np. wyciszyć. Przede wszystkim będą tam prowadzone zajęcia z hortiterapii, ale oczywiście będzie to też przestrzeń oddana do dyspozycji i pacjentów, i ich rodziców - wyjaśnia mgr Jadwiga Czeczótko, Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju, Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

Ogród sensoryczny powinien powstać jeszcze w tym roku
Aktualnie wykonawca zadania prowadzi prace ziemne.
- Są również prowadzone prace takie jak przebudowa komunikacji zewnętrznej, tak aby pacjenci ze szczególnymi potrzebami, mogli się swobodnie dostać z poziomu szpitala do poziomu ogrodu sensorycznego - dodaje Jadwiga Czeczótko.
Małopolskie Centrum Psychiatrii i Leczenia Uzależnień od Nowych Technologii Cyfrowych
- Plany rozwojowe mamy bardzo ambitne. Aktualnie jesteśmy na etapie zabezpieczania finansowania dla bardzo dużego projektu jakim jest budowa w Krakowie - Małopolskiego Centrum Psychiatrii i Leczenia Uzależnień od Nowych Technologii Cyfrowych. To będzie inwestycja, która zabezpieczy świadczenia psychiatryczne dla dzieci i młodzieży na trzech poziomach referencyjności - mówi Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju.
W planach jest budowa nowego budynku, w którym znajdą się dwa oddziały stacjonarne psychiatrii dziecięcej. Jednym z nich będzie przeniesiony obecnie działający w szpitalu, 20-łóżkowy oddział. W drugim - nowym oddziale z kolei ma się znaleźć 15 miejsc dla pacjentów.
- Do nowego kompleksu zostanie przeniesiony Oddział Dzienny Psychiatrii Dziecięcej i świadczenia ambulatoryjne czyli zwiększy się powierzchnia istniejącej już poradni zdrowia psychicznego, która ze względów lokalowych pęka w szwach i niestety nie mamy już większych mocy przerobowych. Mamy nadzieję, że dzięki tej inwestycji znacznie zwiększy się dostępność do tych świadczeń. Oprócz tego w nowym budynku znajdzie się poradnia: logopedyczna, leczenia uzależnień i poradnia dzieci z autyzmem - mówi nam Jadwiga Czeczótko.

Szpital ma już przygotowaną koncepcję nowego budynku. Do listopada br. trwa nabór wniosków o dofinansowanie w zakresie psychiatrii dziecięcej w ramach funduszu medycznego. Rozstrzygnięcie tego konkursu planowane jest na połowę przyszłego roku.
- Jeżeli uda nam się zabezpieczyć finansowanie, to zaczynamy realizację tego zadania. Oddanie Małopolskiego Centrum Psychiatrii i Leczenia Uzależnień od Nowych Technologii Cyfrowych planowane jest na II połowę 2029 roku - dodaje przedstawicielka Szpitala.
Rehabilitacja jednym z priorytetów
Jadwiga Czeczótko tłumaczy nam, że Szpital dużo inwestuje w sprzęt do rehabilitacji: "Tutaj przede wszystkim mamy na uwadze pacjentów rehabilitowanych neurologicznie. W zeszłym roku udało nam się zakupić kilka robotów do rehabilitacji wspomaganej mechanicznie. Udało nam się też pozyskać sprzęty do rehabilitacji z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. To z jednej strony daje świetne efekty terapeutyczne, a z drugiej strony dla dzieci nie jest taką mozolną pracą rehabilitacyjną. Systemy terapeutyczne umożliwiają zastosowanie różnorodnych form stymulacji, które przez pacjentów często są traktowane jako zabawa czy gry wirtualne".
W ubiegłym roku również w Radziszowie zakończono budowę Ośrodka Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej. To właśnie w tym miejscu działa jedyne w Małopolsce laboratorium trójwymiarowej analizy ruchu, z której pacjenci mogą korzystać w ramach świadczeń z NFZ.
- W przyszłym roku planujemy też podnieść jakość tej rehabilitacji i myślimy o przebudowie całego Oddziału Klinicznego Rehabilitacji Dziecięcej wraz z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej, ale tutaj również najpierw muszą zostać zabezpieczone środki finansowe - podsumowuje Czeczótko.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
