Zakończył się remont tuneli pod wzgórzem zamkowym w Oświęcimiu. Wkrótce rozpoczną się w nich następne prace, tym razem związane z przygotowaniem trasy historycznej. Pod wzgórzem, na którym stoi zamek piastowski, znajdują się dwa tunele. Starszy przebiegający ze wschodu na zachód i łączący przeciwległe zbocza wzgórza pamięta czasy zaboru austriackiego.
Jego powstanie datowane jest na koniec XVIII wieku, czyli dużo wcześniej niż sądzono przez lata. Według poprzedniej wersji miał zostać wybudowany pod koniec XIX wieku. Jego przekrój ma kształt eliptyczny, a ściany i sklepienie wykonane są z cegły.
Drugi pochodzi z czasów okupacji niemieckiej. Przebiega z północy na południe, krzyżując się z austriackim. Ściany i strop są wykonane z żelbetu. Podczas II wojny tunele służyły jako schrony przeciwlotnicze.
Wystawa w tunelach
Muzeum Zamek planuję udostępnić je do zwiedzania w przyszłym roku. Najpierw powstanie trasa turystyczna, w tym wystawa. - Przybliży zwiedzającym czasy od rozpoczęcia I wojny światowej do odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek.
Tę historię będą mogli poznać przy 20 stanowiskach multimedialnych, które znajdą się w obu tunelach. Kolejne punkty na trasie zwiedzania będą dotyczyć wydarzeń z okresu I wojny światowej na ziemiach polskich, a więc lat 1914 - 1918, a ich ułożenie będzie chronologiczne, zgodne z kalendarium wydarzeń tzw. wschodniego teatru działań wojennych.
Pod względem geograficznym wystawa będzie odnosić się do wydarzeń rozgrywających się na obszarze ziem polskich, ze szczególnym uwzględnieniem Małopolski oraz ziemi oświęcimskiej. Obok tradycyjnych opisów na wystawie zwiedzający będą mogli zmierzyć się z różnymi quizami i zadaniami logicznymi. Z jednej strony ma to być forma edukacji, z drugiej zachęta do dalszego poszukiwania wiedzy na temat I wojny światowej i Legionów Polskich.
W tych dniach ma zostać rozstrzygnięty przetarg na wyłonienie wykonawcy aranżacji wystawy. Ta część prac ma zakończyć się w marcu przyszłego roku.
Trzecie wyjście
Równolegle z aranżacją tuneli pod kątem wystawy prowadzona będzie budowa trzeciego wyjścia ewakuacyjnego, co było jednym z wymogów bezpieczeństwa. W związku z tym przesunięciu uległ termin ich udostępnienia zwiedzającym. Obecnie jest to planowane na połowę 2020 roku.
Całość prac związanych z udostępnieniem tuneli zamknie się kwotą ponad 4 mln, z czego 2,8 mln zł miasto pozyskało z pieniędzy unijnych.
Udostępnienie podziemi turystom to część projektu, którego głównym celem było wzmocnienie wzgórza zamkowego od strony Soły.
W jego ramach w ub. roku specjalistyczna firma wykonała zabezpieczenie wzgórza i muru oporowego za pomocą kotw gruntowych na skarpie wzgórza, ułożeniu stalowej siatki wraz z matą przeciwerozyjną i wybudowaniu specjalnej konstrukcji w sąsiedztwie istniejącego muru oporowego.
FLESZ - Kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
