Dwa historyczne tunele przecinające wzgórze zamkowe to nowa atrakcja turystyczna Oświęcimia. Od minionego czwartku, 2 lipca można je już zwiedzać.
Pierwszy z nich starszy tzw. tunel długi lub austriacki łączy przeciwległe skarpy wzgórza po wschodniej i zachodniej stronie.
- Został wybudowany za czasów zaboru austriackiego, prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku
- zaznacza Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
W latach okupacji 1940-1944 Niemcy rozbudowali zastany tunel i wydrążyli drugi poprzeczny z południa na północ.
Gra o Niepodległą
Przejście tunelami to nie jest jedyna atrakcja. Wraz z ich udostępnieniem Muzeum Zamek przygotowało specjalną trasę historyczną pod nazwą "Gra o Niepodległą". Rozpoczyna się od projekcji filmu w rekonstrukcji okopów z czasów I wojny światowej. Przedstawia on oświęcimską rodzinę Kruczałów na tle wydarzeń I wojny światowej na ziemiach polskich.
FILM WPROWADZAJĄCY DO WYSTAWY
- Następnie uczestnicy pokonują kilkanaście stanowisk, przy których rozwiązują zadania zręcznościowe, logiczne oraz dotyczące posiadanej wiedzy o tym okresie
- opowiadają muzealnicy.
Warto zobaczyć
W grupie, która jako pierwsza zobaczyła tunele pod zamkiem, była rodzina Kolniaków z Oświęcimia. Po zakończeniu zwiedzania nie kryli zadowolenia.
- Warto było zobaczyć. Jest to z pewnością atrakcja z potencjałem. Będziemy musieli przyjść jeszcze raz, bo tak nas wciągnęły te różna zadania ze ścieżki historycznej, że nawet nie za bardzo przyjrzeliśmy się samym tunelom i murom, z których je wykonano
- powiedzieli oświęcimianie.
Rezerwacje
W związku z pandemią zwiedzających tunele obowiązują obostrzenia. Tak więc m.in. tunele zwiedza się w maseczkach zakrywających usta o nos. Zwiedzanie odbywa się w grupach minimum 3 - 5 osób, w przypadku rodzin grupa może liczyć od 3–10 osób. Pierwszeństwo mają osoby, które dokonały rezerwacji telefonicznie. Można to zrobić pod nr tel. 33 842 44 27 od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 16. Zwiedzanie odbywa się na razie w tygodniu wtorki i czwartki w godzinach: 10, 12, 14 i 16 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10.30, 11.30, 14.30 i 16.30. To jest wersja z grą historyczną.
Ponadto muzeum wprowadziło dodatkową możliwość przejścia tuneli bez udziału w grze w środy o godz. 10, 12 i 14 oraz w piątki 10, 12 i 14.
- Osiedla czasów PRL w Małopolsce zachodniej. Bardzo się zmieniły
- Liubov Miruk z Projektu Lady przeszła długą drogę
- Pomożesz spełnić marzenie Oli o nowym wózku?
- Pień przy drodze. Rodzina mogła zginąć przez zaniedbanie?
- Panie z naszego regionu walczą o tytuł Miss Małopolski [ZDJĘCIA]
- Pustynia Błędowska na starych zdjęciach. Kiedyś piachu było więcej
