Oprócz Szwajcarii i Polski kandydowała także Francja oraz wspólnie Dania, Finlandia, Norwegia i Szwecja. Z wtorkowego głosowania Komitetu Wykonawczego był wykluczony wiceprezydent UEFA Zbigniew Boniek jako przedstawiciel kraju-kandydata.
Kilka dni przed wyborem PZPN przygotował ciekawą akcję promocyjną. Na rozgrzewkę przed meczem eliminacji Euro 2024 z Albanią polscy piłkarze założyli koszulki z nazwiskami swoich odpowiedniczek z kobiecej kadry. Ta akcja przeszła jednak niemal niezauważona i nie mogła mieć wpływu na wybór działaczy UEFA.
O udział w turnieju nasza reprezentacja będzie musiała zatem walczyć w eliminacjach. Do tej pory jeszcze ani razu nie zakwalifikowała się do Euro, podobnie jak i do mistrzostw świata.
W czempionacie Europy będzie rywalizować 16 drużyn, które rozegrają 31 spotkań (24 mecze grupowe, cztery ćwierćfinały, dwa półfinały oraz finał). Trofeum będą bronić Angielki, które w finale ubiegłorocznego turnieju pokonały 2:1 po dogrywce Niemki. Finał na stadionie Wembley w Londynie obejrzało z trybun rekordowe 90 tysięcy kibiców, w tym książę William.
Wśród polskich miast, które aspirowały do organizacji Euro był Kraków, a ponadto Białystok, Bielsko-Biała, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Łódź, Tychy, Warszawa i Wrocław. Areną meczów w Krakowie miał być stadion miejski przy ulicy Reymonta użytkowany na co dzień przez Wisłę, a obiektami treningowymi boiska Cracovii przy Kałuży i w Rącznej oraz Hutnika i Bronowianki plus, jako dodatkowe, w Zabierzowie. Szansę na goszczenie zagranicznych ekip straciły pięciogwiazdkowe hotele Sheraton, Crown Piast Hotel & Park i Radisson Blu.
Rozczarowanie jest spore, ponieważ byłby to już czwarty duży turniej piłkarski w naszym kraju. Do tej pory Polska organizowała Euro 2012 (razem z Ukrainą), mistrzostwa Europy do lat 21 w 2017 roku, a także mistrzostwa świata do lat 20 w 2019 roku. Ponadto na stadionach w Warszawie i Gdańsku odbyły się finały Ligi Europy w 2015 i 2021 roku.
– Bardzo zależało nam na tym, by najbliższe mistrzostwa Europy zorganizować w Polsce. Ostatecznie kandydatura Szwajcarii została oceniona wyżej, ale my nie zejdziemy w związku z tym z obranej już ścieżki – mówi Cezary Kulesza, prezes PZPN cytowany na oficjalnej stronie związku. - Od końcówki ubiegłego roku działamy zgodnie ze strategią, a kobiecy futbol niezmiennie pozostaje jednym z filarów działalności Polskiego Związku Piłki Nożnej. Przed nami mnóstwo wyzwań, w tym awans na turniej w Szwajcarii.
Mimo bolesnej porażki PZPN nie składa broni. Teraz we współpracy z ministerstwem sportu i turystyki walczy o to, żeby Wrocław dostał prawa organizacji finału Ligi Konferencji w 2024 lub 2025 roku.
- Żony i dziewczyny Hiszpanów z Wisły Kraków na prywatnych zdjęciach piłkarzy
- Aż pięciu piłkarzy Wisły Kraków w najbardziej wartościowej jedenastce I ligi
- Nowa kadra Wisły Kraków. Piłkarze "Białej Gwiazdy" gotowi do walki o ekstraklasę
- Najbardziej wartościowa "11" Ekstraklasy. Jest warta blisko 30 mln euro
- Kraków piłką podzielony. Które osiedla i dzielnice są za Cracovią, a które za Wisłą?
- Lista przebojów Wisły Kraków! TOP 20 przyśpiewek na finał Pucharu Polski
- Góralskie królestwo Marty i Dawida Kubackich. W Szaflarach zbudowali piękny dom
- Hiszpańska ofensywa w Wiśle! Piłkarze "Białej Gwiazdy" na prywatnych zdjęciach
- Strzelcy bramek dla Cracovii
- Tajemnice obiektów Wisły Kraków. Zaglądamy we wszystkie zakamarki
