
Najmniejszy kościół w Krakowie - kościół św. Benedykta
Kościół rzymskokatolicki na Wzgórzu Lasoty w Krakowie jest najmniejszym kościołem w Krakowie. Powstał na miejscu poprzedniej świątyni w kształcie rotundy pochodzącej z ok. 1000 r.
Kościół jest otwierany jedynie dwa razy w roku: w dzień św. Benedykta (21 marca) oraz w pierwszy wtorek po Wielkanocy w czasie uroczystości Rękawki.
Budowę pierwotnej świątyni na tym miejscu datuje się na początek XI wieku, co wiąże go prawdopodobnie z fundacją Bolesława Chrobrego lub Mieszka II.

Kościół św. Andrzeja jeden z najstarszych kościołów w Krakowie
Rzymskokatolicki kościół w stylu romańskim przy ulicy Grodzkiej 54.
Kościół zbudowano w latach 1079–1098, z fundacji palatyna Sieciecha. Był główną świątynią osady Okół. Znajdował się początkowo pod patronatem benedyktynów z opactwa w Sieciechowie, a potem z Tyńca. Być może początkowo nosił wezwanie św. Idziego. Według Długosza broniła się tutaj ludność Okołu przed Mongołami w 1241. Najazd tatarski z 1260 spowodował prawdopodobnie częściowe zniszczenie świątyni.
Kościół św. Andrzeja zachował do dziś pierwotną bryłę romańską. Ma on charakter obronny. Do kościoła przylega klasztor.

Uniwersytet Jagielloński - najstarszy uniwersytet w Polsce
Uniwersytet jagielloński to nie tylko najstarsza krakowska uczelnia, ale też najstarsza w Polsce i jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie. Został założony w 1364 roku z fundacji Kazimierza
Wielkiego, początkowo składał z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa.

Najstarszy budynek uniwersytecki - Colegium Maius
Najstarszy budynek Akademii Krakowskiej, znajdujący się na rogu ulicy św. Anny i Jagiellońskiej w Krakowie. Początki Collegium Maius wiążą się z rokiem 1400, kiedy nastąpiła odnowa Akademii Krakowskiej. Wewnątrz kamienicy znajduje się dziedziniec otoczony arkadowymi krużgankami. Dziś znajduje się tam Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.