FLESZ - "Wyjątkowa waloryzacja emerytur" - poznaj szczegóły

Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel autor kultowej serii komiksów o przygodach dwóch harcerzy Romka i A`Tomka oraz człekokształtnej małpy Tytusa de Zoo to postać znana kilku pokoleniom. Wydawane od 1957 roku komiksy autorstwa Papcia Chmiela są najdłużej ukazującą się polską serią komiksową.
Zmarły w ubiegłym roku rysownik został upamiętniony w Krakowie, skwer imienia Papcia Chmiela powstał u zbiegu alei Focha i ul. Królowej Jadwigi. Na skwerze pojawiły się m.in. ławki, stoliki do gry w szachy oraz drewniany podest z przestrzenią do siedzenia, gdzie mają się odbywać m.in. warsztaty. W najbliższym czasie park kieszonkowy imienia Papcia Chmiela zostanie rozbudowany o punkt wymiany komiksów.
- Szafa komiksowa - bo tak ją nazwaliśmy stanie na wiosnę, na przełomie marca i kwietnia. Zarząd Zieleni Miejskiej przychylił się do naszej prośby i w ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie w Parku kieszonkowym z Łukaszem Pawlikiem, zastępcą dyrektora ZZM, gdzie wspólnie zastanawialiśmy się, które miejsce wydaje się być odpowiednie do posadowienia szafy. Szafa stanie na podeście od strony ul. Królowej Jadwigi. Aktualnie czekamy na jej projekt – mówi Piotr Furmanek ze Stowarzyszenia Pamięci Papcia Chmiela.
Stowarzyszenie planuje oficjalnie "otwarcie szafy komiksowej" zaraz po jest instalacji, którą poprzedzi odświeżenie i olejowanie podestu przez ZZM. W przyszłości na skwerku ma stanąć także instalacja przedstawiająca „wannolot” - słynny pojazd z „Księgi V” przygód Tytusa, Romka i A’Tomka – w którym znajdzie się postać samego Papcia Chmiela. A już wiosną będzie można poczytać na skwerku komiksy albo wymienić się książeczkami.
- Przed otwarciem szafy będziemy organizować zbiórkę komiksów, które jako pierwsze zasilą półki szafy. Poza tym, planujemy spotkania dla dzieci i młodzieży związane ze sztuką, rysunkiem oraz szeroko pojętą edukacją - pragniemy zaprosić na spotkanie Artura Chmielewskiego, inżyniera NASA oraz Monikę Lehman, artystkę, twórczynię gobelinów a prywatnie dzieci Papcia Chmiela - mówi Piotr Furmanek.
Informacje na temat realizacji projektu oraz pozostałych form działalności stowarzyszenia można znaleźć na stronie internetowej www.papciochmiel.pl oraz na profilu organizacji na Facebooku.
Poza krakowskim skwerkiem imienia Papcia Chmiela, rysownika upamiętniają m.in. ulice Papcia Chmiela w Słubicach i Łukowie oraz kilka okazałych murali - m.in. Gdańsku i Pacanowie.
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym