Spis treści
Kto nie może zostać zwolniony z pracy?
Od 22 września 2023 roku obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, które mają za zadanie ukrócić proceder zwalniania pracowników ze szczególną ochroną. Ochrona ta dotyczy konkretnych grup pracowników. Zastanawiasz się czy należysz do tej grupy? Przejdź do galerii i sprawdź!
Przepis kodeksu pracy stanowi, że umowa o pracę powinna określać strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, czyli w szczególności: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, termin rozpoczęcia pracy, wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy.
Rodzaje umowy o pracę
Umowy bezterminowe:
na czas nieokreślony.
Umowy terminowe:
na czas określony,
na okres próbny,
na czas wykonania określonej pracy,
na zastępstwo.
Zwolnienie dyscyplinarne. Kiedy jest możliwe?
Pracownik może zostać zwolniony dyscyplinarnie jeśli jego działania negatywnie wpływają na pracodawcę lub naruszają przepisy prawa związane z Kodeksem pracy. Działania te mogą obejmować popełnienie przestępstw lub utratę uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy. Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca ma prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w takim przypadku. Dotyczy to także sytuacji, gdy pracownikiem jest kobieta w ciąży.
Najczęstszymi przyczynami zwolnienia dyscyplinarnego są:
niewywiązywanie się z obowiązków pracowniczych,
kradzież lub wyrządzenie szkody mienia pracodawcy,
ujawnianie tajemnic handlowych,
stosowanie przemocy lub nękanie innych pracowników,
uzależnienie od alkoholu lub narkotyków,
naruszanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ten materiał może Cię zainteresować: Co z trzynastą emeryturą w 2025 roku? Takie są prognozy na nadchodzący rok
