Tydzień Małżeństwa to międzynarodowy projekt promujący szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny, który odbywa się równolegle w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Nie jest to inicjatywa komercyjna, lecz społeczna – mająca na celu propagowanie idei trwałej, bliskiej i satysfakcjonującej relacji małżeńskiej we współczesnym świecie. Tegoroczna kampania odbyła się tak jak co roku w dniach 7-14 lutego równolegle w 22 krajach na 4 kontynentach.
W tym roku w Krakowie w ramach Tygodnia Małżeństwa odbyło się 8 wydarzeń stacjonarnych i 1 wydarzenie online, które łącznie zgromadziły ponad 1,1 tys. uczestników. W Krakowie podczas wydarzenia można było wziąć udział w grze miejskiej "Czułe pączkowanie", warsztatach "Intymność a rodzicielstwo", potańcówce "Międzypokoleniowej", tematycznej randce "7 nawyków szczęśliwego małżeństwa", a także mszy świętej z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich "I ślubuję Ci ...".
W V edycji Tygodnia Małżeństwa w Krakowie pojawiły się pary z różnym stażem małżeńskim. Najwięcej było par, których staż to 2-5 lat - 26,7 proc. , 6-10 lat - 21,2 proc. a także 11-15 lat - 12,8 proc. Podczas wydarzenia można było też spotkać pary ze stażem 31-35 lat - 4,4 proc.
Uczestnicy wydarzenia bardzo wysoko ocenili projekt realizowany w Krakowie.
- Bardzo dziękujemy za możliwość skorzystania z takiego wspaniałego wydarzenia. Był to przemiły czas dla nas i szansa do pogłębienia więzi małżeńskiej. Będziemy za rok! - napisała jedna z par.
- Dziękujemy za wspaniałą zabawę i całe dzieło Tydzień Małżeństwa w Krakowie. Spotkanie online "Małżeństwo Bliskości" zainspirowało nas do jeszcze większej troski o nasze małżeństwo. Dziękujemy - napisała kolejna para.
Skąd pomysł na takie wydarzenie?
- Tydzień Małżeństwa jest to idea międzynarodowa (Marriage Week International), która rozpoczęła się w 1997 roku w Wielkiej Brytanii. Do Polski dotarła dokładnie 10 lat temu, a w Krakowie w tym roku zorganizowaliśmy 5. edycję projektu. Tydzień wydaje się wystarczającym okresem czasu, żeby zainspirować czy też dać impuls do zmiany na lepsze. Przez te 7 dni proponujemy małżonkom (a w tym roku również narzeczonym) dwa rodzaje wydarzeń: edukacyjne oraz rekreacyjne. Z jednej strony są więc to: konferencja, warsztaty oraz spotkania ze specjalistami; a z drugiej – kurs swinga, potańcówka, oprowadzanie w muzeum czy gra miejska. Dzięki temu mamy nadzieję, że każdy znajdzie dla siebie to, czego w danym momencie swojej relacji najbardziej potrzebuje - mówi Anna Matejska-Gazda, prezes Fundacji Przestrzeń Dobra.
Podczas trzech pierwszych krakowskich edycji zrealizowanych zostało 46 wydarzeń dedykowanych małżeństwom, w których wzięło udział łącznie ponad 4320 uczestników. Organizatorem projektu jest Fundacja Przestrzeń Dobra.
Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?
