Zachwycające województwo śląskie
Mimo że bogaty w surowce Śląsk to najbardziej uprzemysłowiony i zurbanizowany region Polski, już dawno przestał przypominać szare pejzaże. Dziś województwo śląskie oferuje mnóstwo atrakcji dla turystów i mieszkańców, łącząc nowoczesne inwestycje z bogatą historią i kulturą. Znane jest z licznych zabytków przemysłowych, w tym kopalni (m.in. soli czy rud ołowiu i cynku), które obecnie znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jedną z inicjatyw wspieranych przez Unię Europejską jest rewitalizacja Starego Miasta w Częstochowie. Miasto rozbudowało dawny ratusz, tworząc muzeum archeologiczno-historyczne oraz modernizując płytę Starego Rynku. Projekt ten, dofinansowany przez Unię Europejską kwotą ponad 16 milionów złotych, stworzył atrakcyjną przestrzeń dla mieszkańców i turystów.

Znaczącą inwestycją była rewitalizacja Starej Warzelni w Tychach. Dzięki wsparciu funduszy europejskich obiekt został przekształcony w nowoczesną galerię sztuki – Centrum Nieelitarnej Sztuki Multimedialnej. Projekt dofinansowano kwotą blisko 15 milionów złotych. Stara Warzelnia jest teraz punktem, w którym zwiedzający mogą odkrywać sztukę, odpoczywać w zielonym otoczeniu Browaru Obywatelskiego, a także korzystać z tras rowerowych prowadzących przez pobliskie Lasy Kobiórskie.
Śląsk to region, w którym zachowanie dziedzictwa kulturowego jest traktowane priorytetowo. Dzięki europejskiemu dofinansowaniu Sztolnia Głęboka Fryderyk w Tarnowskich Górach przeszła gruntowną modernizację. Projekt o wartości ponad 2 milionów złotych pozwolił na zabezpieczenie górotworu i modernizację gospodarki wodnej. Obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, cieszy odwiedzających bogatą ofertą turystyczną i edukacyjną.
Ważną inwestycję zrealizował Racibórz, tworząc nowoczesną i bezpieczną przestrzeń rekreacyjną - Ogródek Jordanowski. Dzięki unijnemu dofinansowaniu liczącym prawie 2 mln złotych powstał tu plac zabaw, dostosowany również dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz liczne strefy zabawowe i rekreacyjne. Racibórz zyskał miejsce, które stało się jednym z głównych punktów spotkań mieszkańców i atrakcją turystyczną miasta.
Małopolskie to nie tylko Kraków
Województwo małopolskie słynie nie tylko z dawnej stolicy Polski – Krakowa, ale i wielu innych atrakcji, które na przestrzeni lat uległy znaczącym przemianom. Jednym z największych wyzwań, z którymi zmaga się region, to zanieczyszczenie środowiska. Aby mu przeciwdziałać, w gminach Stryszów i Wadowice wymieniono kotły starej generacji na ekologiczne urządzenia grzewcze. Projekt dofinansowany przez Unię Europejską kwotą blisko 185 tysięcy złotych poprawił jakość powietrza, a także – co ważne – podniósł poziom wiedzy ekologicznej wśród mieszkańców.
W województwie małopolskim wybudowano też 710 km sieci szerokopasmowej, co umożliwiło ponad 11 tysiącom gospodarstw domowych oraz 55 placówkom edukacyjnym uzyskać dostęp do internetu. Dzięki 25 milionom zł dofinansowania z Unii Europejskiej mieszkańcy z miejscowości takich jak Alwernia, Babice, Chrzanów czy Wadowice mogą teraz korzystać z nowoczesnych usług telekomunikacyjnych.
Województwo małopolskie to także miejsca pamięci i świadectwa bolesnej historii. Dziś budynek Starego Teatru, będący częścią niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, został przekształcony w multimedialną przestrzeń edukacyjną i ekspozycyjną. Dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości prawie 18 milionów złotych pozwoliło na przekształcenie obiektu w miejsce edukacji i refleksji nad tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej.

Atutami regionu sprzyjającymi turystyce są przyroda i kultura. Przykładem jest Muzeum Tatrzańskie, które przeszło gruntowną modernizację. Prace konserwatorskie objęły gmach główny oraz dwie wille: Koziańskich i Opolanka. Dzięki unijnym funduszom w wysokości ponad 9 milionów złotych zarówno budynki, jak i zgromadzone w nich zbiory – kulturowe dziedzictwo Podhala – zostały zabezpieczone i dostosowane do nowych potrzeb.
W Gorczańskim Parku Narodowym, dzięki wsparciu Unii Europejskiej w wysokości prawie 2 milionów złotych, przekształcono zabytkowy obiekt architektoniczny na Ośrodek Edukacyjny.
Europa Experience – dowiedz się więcej o Unii Europejskiej
Dziś nikt nie ma wątpliwości, że Unia Europejska wpływa na nasze życie codzienne i oferuje wiele możliwości. Jednak aby dowiedzieć się więcej warto wybrać się do Centrum Multimedialnego Europa Experience - Spotkania z Europą. Interaktywna przestrzeń centrum oferuje szereg atrakcji. Jedną z nich jest kino 360°, w którym wyświetlany jest immersyjny film o Europie, pozwalający na podróż po kontynencie i zrozumienie roli instytucji UE. Odwiedzający mogą skorzystać też ze stacji multimedialnych, czy wziąć udział w grze fabularnej, w której można wcielić się w rolę posła do Parlamentu Europejskiego i na własnej skórze przekonać się, jak wyglądają procesy decyzyjne w UE. Warszawskie centrum mieści się przy ulicy Jasnej 14/16a, w samym centrum stolicy. Można je zwiedzać w godzinach 9-18 od poniedziałku do piątku oraz 9-15 w soboty.