Morski mikroklimat w Raciechowicach
- Nie trzeba jechać nad morze, by zażyć zdrowego, jodowanego powietrza. W Raciechowicach zakończono budowę tężni solankowej dofinansowanej w ramach projektu: „Spacer po zdrowie-budowa tężni solankowej w Raciechowicach” realizowanego w ramach zadania „Małopolskie tężnie solankowe” - informuje Urząd Gminy Raciechowice.
Dodaje też: - Tężnia solankowa spełnia nie tylko funkcje lecznicze, ale również estetyczne. Nowopowstały obiekt poprawił wizerunek Gminy Raciechowice jako miejsca atrakcyjnego i innowacyjnego. Nasza gmina może pochwalić się walorami przyrodniczymi, drewnianą architekturą ludową oraz żywym folklorem. Teraz dodatkowym walorem jest również tężnia solankowa.
Powiew morza w pobliżu gór
Tężnie solankowe to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w trakcie produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze – powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu.
Powietrze bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.
Kuracja szczególnie wskazana jest dla osób w czasie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w zapylonej przestrzeni i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.
Znów ruszył nabór wniosków
Kolejny raz gminy oraz powiaty z terenu województwa otrzymają dofinansowanie na budowę ogólnodostępnych tężni solankowych. Aktualnie znów trwa nabór wniosków, które można jeszcze składać do 28 lutego 2025 roku.
Celem zadania jest poprawa zdrowia mieszkańców. Dzięki wykorzystaniu właściwości leczniczych, pozytywnie wpływających na kondycję górnych dróg oddechowych.
- Małopolskie tężnie solankowe realizujemy nieprzerwanie od 2021 roku. Od tego czasu nasz region wzbogacił się o 49 tego typu obiektów. Powstające nowe strefy aktywności bądź relaksu na świeżym powietrzu, cieszą się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności i turystów. W ciągu czterech lat przekazaliśmy prawie dziewięć mln zł w formie dotacji. Zachęcam do składania wniosków - zaznacza marszałek Łukasz Smółka.
Do naboru można złożyć wnioski, których realizacja zakończy się nie później niż 31 grudnia 2025 roku. Dofinansowanie może być przeznaczone na wydatki inwestycyjne takie jak:
instalacje, przyłącza, roboty budowlane oraz koszty niezbędne do wykonania przedmiotu dotacji, w tym koszty zakupu materiałów, urządzeń, ich dostawy i montażu;
elementy małej architektury dotyczące wyłącznie obiektu tężni;
prace związane z uporządkowaniem i zagospodarowaniem terenu wyłącznie wokół tężni.
- Maksymalna wysokość dotacji dla jednego wniosku wynosi do 375 tys. zł i nie więcej niż 70% całkowitej wartości inwestycji. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie wniosku o przyznanie pomocy finansowej w nieprzekraczalnym terminie do 28 lutego 2025 roku - wyjaśnia Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
